TSK'dan açıklama: Rus uçağı 'kazaen' Türk askerlerini vurdu

TSK'dan açıklama: Rus uçağı 'kazaen' Türk askerlerini vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bir Rus savaş uçağının IŞİD hedeflerine karşı hava harekatı düzenlerken 'kazaen' TSK birliklerini vurduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, 3 asker hayatını kaybetti, 11 asker ise yaralandı. TSK'dan...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bir Rus savaş uçağının IŞİD hedeflerine karşı hava harekatı düzenlerken 'kazaen' TSK birliklerini vurduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, 3 asker hayatını kaybetti, 11 asker ise yaralandı. 

TSK'dan yapılan açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir PUTİN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

tsk-002.jpg

DİKKAT ÇEKEN NOKTA

Kaza olarak açıklanan oalyın gerçekleştiği sıralarda CIA Başkanı'nın Türkiye'de olması ise dikkat çekti.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Danışmanı Dmitri Peskov Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Putin'in Rus Hava Kuvvetleri'nin kazayla açtığı ateş sonucunda Türk askerlerinin hayatını kaybetmesi sebebiyle Erdoğan'a başsağlığı dilediğini doğruladı.

16586573_1258318024205865_1973511339_o.jpg

AKAR İLE GERASİMOV GÖRÜŞTÜ

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre; olayla ilgili olarak bugün akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Orgeneral Gerasimov meydana gelen talihsiz olay nedeniyle Akar’a üzüntülerini bildirerek başsağlığında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem