TSYD yönetiminden KKTC'de önemli ziyaretler

TSYD yönetiminden KKTC'de önemli ziyaretler

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Merkez Yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı, KKTC Başbakanı Ünal Sertel'i, KKTC Başkonsolosu Metin Fevzioğlu'nu ve Kuzey Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği'ni (KTSYD) ziyaret etti.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Merkez Yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı, KKTC Başbakanı Ünal Sertel'i, KKTC Başkonsolosu Metin Fevzioğlu'nu ve Kuzey Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği'ni (KTSYD) ziyaret etti.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), kuruluşunun 60. yılı kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti. TSYD Genel Başkanı Oğuz Tonsgir ve yönetim kurulu üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı, Başbakan Ünal Sertel'i, Kuzey Kıbrıs Türkiye Başkonsolosu Metin Fevzioğlu'nu ve Kuzey Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği'ne (KTSYD) ziyaretlerde bulunmuş oldu. Yönetim kurulu, KKTC'nin mühim isimlerinden Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük'ün de kabirlerini ziyaret ederek Fatiha okudu.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Dualarımız 11 il ile birlikte"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir ve yönetim kurulu üyeleri ile Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Burhan Gürkan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde yapmış olduğu konuşmada, Türkiye'de meydana gelen depremler sonrası büyük acı yaşandığını belirterek, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Anavatan Türkiye'de meydana getirilen çalışmalarla yaraların en erken zamanda sarılması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, "Dualarımız 11 il ile birlikte" dedi.

Kıbrıs Türkleri'ne uygulanan spor ambargolarını aşmak için savaşım ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Türkiye Spor Yazarları Derneği benzer biçimde mühim kurum ve müesseselerinin Kıbrıs Türkleri'nin her vakit yanında olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kıbrıs Türk gençlerine moral ve motivasyon olarak spor, kardeşlik ve dayanışmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, başarıya ulaşmış sporcuların internasyonal yarışmalarda Türkiye Milli Takımı içinde yer alarak, KKTC'nin adını duyurduklarını söylemiş oldu. KKTC Devleti'nin kendi imkanları çerçevesinde başarıya ulaşmış sporcular için fırsat yapmaya uğraş verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk sporuna verdikleri destek dolayısıyla TSYD yönetimine teşekkür etti.

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir ise Cumhurbaşkanı Tatar'a kabul dolayısıyla teşekkür ederek, 2 bin gazetecinin yer almış olduğu Türkiye'nin çeşitli yerlerinde temsilcilerinin bulunmuş olduğu mühim bir medya kuruluşu olduklarını ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği'ne büyük ehemmiyet verdiklerini dile getirdi.

Oğuz Tongsir: "Türk Maarif Koleji meleklerimiz için bir anıt gömüt ve spor salonu yapmak istiyoruz"

TSYD Başkanı Oğuz Tongsir de TSYD'nin 60, KTSYD'nin 40. yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle bu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye'de meydana gelen zelzele felaketinde KTSYD'nin kendileri ile kısa sürede temasa geçerek iki derneğin ortak yardım kampanyası düzenlediklerini aktaran Tongsir, bu duyarlılıktan dolayı da KTSYD'ye teşekkürlerini iletti.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kafilesinin depremde yaşamını kaybetmesinden duydukları derin üzüntüyü aktaran Tongsir, Türkiye'nin voleyboldaki lokomotif kulüplerinden Eczacıbaşı'nın kendileri ile temasa geçtiğini ve onay verilmesi halinde evlatların adının yaşatılması için bir anıt ve spor salonu yapımını üstüne almak istediklerini aktardı. Başkan Tongsir, "Şampiyonluk için ülkemize gelen ve Adıyaman'da enkaz altında kalan 'Melekler Takımı'na' Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılara ortak olmak ve depremde hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji meleklerimizin isimlerini yaşatmak amacıyla, TSYD-Eczacıbaşı ortaklığıyla bir anıt mezar ve spor salonu yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir'in teklifi KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Sertel tarafınca pozitif karşılandı. En yakın zamanda KKTC'de öğrencilerin okullarının yanında belirlenecek olan bölgeye anıt gömüt ve spor salonu yapımına başlanacağı aktarıldı.

Burhan Gürkan: "KTSYD olarak üzerimize düşeni yapmak istiyoruz"

KTSYD Başkanı Burhan Gürkan ise TSYD'yi adada ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. TSYD'nin her zaman yanlarında olduğunu ve yıllardır yürütülen işbirliği ve kurulan güzel bağa vurgu yapan Başkan Gürkan, TSYD'nin 60, KTSYD'nin 40. yılını geride bıraktığı bu dönemde özellikle depremde hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kafilesi ve kayıpların adlarını yaşatmak için dernek olarak ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklarını belirtti. Ziyaretler çerçevesinde vurgulanan anıt ve spor salonu yapımı konularında da KTSYD olarak üzerlerine düşeni yapmak istediklerini belirten Gürkan, duyarlılıklarından dolayı TSYD'ye teşekkürlerini iletti.

Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarları ziyaret edildi

KTSYD ve TSYD heyetleri, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Toplum Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarlarını ziyaret ederek çelenk koydu. Rauf Raif Denktaş'ın anıt mezarını ziyarette oğlu Serdar Denktaş da hazır bulunarak kafileyi bilgilendirdi. Temasların tamamlanmasının ardından TSYD heyeti 9 Mart Perşembe günü adadan ayrıldı. - İSTANBUL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.