TÜBİTAK’tan araştırmacılara ‘İslami proje’ çağrısı

TÜBİTAK’tan araştırmacılara ‘İslami proje’ çağrısı

Bilim ve teknoloji üretmek için var olan TÜBİTAK, ‘İslâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi’ üzerine proje geliştirmeleri için akademisyenlere çağrı yaptı. Kaynaklarını bilim ve teknoloji üretmek ve geliştirmek üzere kullanması...

Bilim ve teknoloji üretmek için var olan TÜBİTAK, ‘İslâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi’ üzerine proje geliştirmeleri için akademisyenlere çağrı yaptı. Kaynaklarını bilim ve teknoloji üretmek ve geliştirmek üzere kullanması beklenen kurumun, projeye ne kadar ödenek ayırdığı ise bilinmiyor.

Bilim  ve teknoloji üretmek için var olan TÜBİTAK, ‘İslâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi’ üzerine proje geliştirmeleri için akademisyenlere çağrıda bulundu.

Tele 1'in haberine göre, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu’nun “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında ‘İslâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi’ başlıklı bir çağrı açılarak, bu çağrı kapsamında araştırmacılardan proje başvurusunda bulunulması istenildi.

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı’nca çağrısı yapılan programa gerekçe olarak, Erdoğan’ın 2019 yılını İslam Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’e atfetmesi gösterildi. Konusu bilim ve teknoloji olan ve bu amaçla çalışması beklenen TÜBİTAK’ın, hazırladığı dini içerikli bu program için ne kadar ödenek ayırdığı ise henüz bilinmiyor.

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından araştırmacılara gönderilen çağrı şöyle: 

Değerli Araştırmacılar,

İslâm medeniyeti birikimlerinin yeniden keşfi sürecinin önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam bilim ve teknoloji tarihinin, önyargılar sebebiyle karanlıkta kalan dönem, isim, eser ve öğretilerini gün yüzüne çıkarmak üzere gösterdiği büyük gayretle gelecek nesiller için çok kıymetli bir bilimsel miras bırakmış ve onun hatırasını yaşatmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu bağlamda, Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu tarafından “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında “İslâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi” başlıklı çağrı açılmıştır. Bu çağrı kapsamında yapılacak proje başvuruları için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanmaktadır. İlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 19/04/2019 olarak belirlenmiştir. Açılan çağrıya ilişkin bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

07/01/2019 tarihi itibariyle ARDEB Programlarına yapılan başvurular için e-imza süreci zorunlu olduğundan belirtilen son başvuru tarihine kadar “Proje Başvuru Sistemi (PBS) E-İmza Servisi” üzerinden e-imza sürecinin de tamamlanması gerekmektedir. Elektronik başvuru çıktısının ve başvuru sırasında elektronik başvuru sistemine yüklenmiş olan dosyaların başvuru aşamasında ayrıca basılı olarak gönderilmesine gerek yoktur.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika