'Tüm zamanların en önde gelen şahsiyeti' yine Stalin!

'Tüm zamanların en önde gelen şahsiyeti' yine Stalin!

Rusya halkına göre, tüm zamanların "en önde gelen şahsiyeti" Sovyetler Birliği'ni Nazi istilasından kurtaran lider Josef Stalin... Levada Center'ın düzenlediği ankette tercihini Stalin'den yana kullananların oranı yüzde 38. İkinci...

Rusya halkına göre, tüm zamanların "en önde gelen şahsiyeti" Sovyetler Birliği'ni Nazi istilasından kurtaran lider Josef Stalin... Levada Center'ın düzenlediği ankette tercihini Stalin'den yana kullananların oranı yüzde 38. İkinci ve üçüncü sırada yüzde 34 ile Vladimir Putin ve Aleksandr Puşkin var.

“En önde gelen şahsiyet'' olarak Ekim Devrimi'nin lideri Vladimir İlyiç Lenin'i görenlerin oranı yüzde 32. Modern Rusya'nın kurucusu Çar Petro'yu seçenlerin toplam içindeki payı yüzde 29.

Türkrus’da yer alan habere göre; İnterfaks Ajansı ankete katılanların önüne hazır isimler konmadığına, katılımcıların isimleri kendilerinin telaffuz ettiğine ve birden fazla isim verebildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle oran toplamı yüzün üzerinde.

Levada'nın 2012'de düzenlediği ankette yine aynı isimler yer almış, bununla birlikte sıralama ve oranlar daha farklı şekillenmişti:

Stalin - yüzde 42, Lenin ve Çar Petro - yüzde 37, Puşkin - yüzde 29 ve Putin - yüzde 22.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya