Tunus Cumhurbaşkanı'ndan yeni karar

Tunus Cumhurbaşkanı'ndan yeni karar

Tunus Cumhurbaşkanı, 5 üst düzey yetkilinin ve başbakanlıktaki 16 kişinin görevine son verdi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said kararıyla, üst düzey devlet yetkililerinin görevden alındığı öğrenildi. Buna göre, 5 üst düzey yetkili ile Başbakanlıkta görevli 16 kişinin görevine son verildi.

Tunus’ta Devlete ait Er-Raid bülteninde, Cumhurbaşkanı Said’in geçen pazardan bu yana devam eden devlet yetkililerinin görevden alınmasına ilişkin yeni kararlarına yer verildi. Buna göre kararlar kapsamında Başbakanlık Divan Müdürü El-Muiz Lediniallah el-Mukaddem, Hükümet Genel Sekreteri Velid ez-Zehebi, Başbakan danışmanları Reşad bin Ramadan, Seşim et-Teysevi ve Müfdi el-Mesedi, Devrim ve Terör Operasyonları Şehitleri ve Gazileri Heyeti Başkanı Abdurrezzak el-Keylani görevlerinden azledildi. Ayrıca Başbakan Meşişi’nin 8 danışmanı ile aynı divanda çalışan 8 görevlinin de işlerine son verildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini 30 gün boyunca dondurduğunu açıklamıştı. Meclis’te en büyük parti konumunda bulunan İslamcı Nahda Hareketi ise bu kararı ‘darbe’ olarak nitelemiş ve karşı çıkmıştı.

Dünya