Tunus'ta yeni Meclis Başkanlığına, eski Baro Başkanı seçildi

Tunus'ta yeni Meclis Başkanlığına, eski Baro Başkanı seçildi

Tunus'ta eski Baro Başkanı İbrahim Buderbale, yeni Meclis Başkanı seçildi.

Tunus'ta eski Baro Başkanı İbrahim Buderbale, yeni Meclis Başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in 20 ay ilkin çalışmalarını dondurduğu Meclis'in yeni periyodunun açılış oturumunda, Meclis başkanı ve yardımcıları için seçim yapılmış oldu.

Eski baro başkanı Buderbale, kullanılan 150 oydan 83'ünü alarak Meclis Başkanı oldu.

Başkan yardımcılığına ise 87 oyla Sevsen el-Mebruk ve 72 oyla El-Enver el-Merzuki seçildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said'in 25 Temmuz 2021'deki muhteşem kararlarıyla emekleri dondurulan Tunus Halk Meclisi, erken genel seçimlerin peşinden düzenlenen ilk oturumla bugün çalışmalarına başlamıştı.

Tunus'ta siyasal kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021'de duyuru etmiş olduğu muhteşem kararlarla Meclisin çalışmalarını dondurmuş, iki ay sonrasında da yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını kendine bağlamıştı.

Parlamento çalışmalarının dondurulmasına karşın 30 Mart 2022'de parlamento üyelerinin çevrim içi oturum düzenlemesi üstüne Cumhurbaşkanı Said, Meclisi aynı gün feshetmişti.

Meclisin düzenlenecek erken genel seçimlere kadar kapalı kalacağını duyuran Said'in açıklamış olduğu "siyasi krizden çıkış yol haritası" kapsamında ülkede 25 Temmuz 2022'de anayasa referandumu, peşinden 17 Aralık 2022'de de erken genel seçimler yapılmıştı.

Genel seçimlerin iki turunda da katılımın yüzde 11'de kalması, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said'in meşruiyetini münakaşaya açmasına niçin olmuştu.

Cumhurbaşkanı'nın kararlarının peşinden senelerdir devam eden ekonomik krizin daha da derinleştiği Tunus'ta bazı kesimler, Said'in adımlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.