Türk inşaat şirketinden rüşvet alan ABD’li yetkili tutuklandı: TFF Başkanı N. Özdemir'in 'Limak' şirketi...

Türk inşaat şirketinden rüşvet alan ABD’li yetkili tutuklandı: TFF Başkanı N. Özdemir'in 'Limak' şirketi...

ABD Adalet Bakanlığı, Türkiye merkezli bir inşaat şirketinden rüşvet alan ABD Dışişleri Balanlığı’nda inşaat ihaleleri dağıtmaktan sorumlu Zaldy N. Sabino

ABD Adalet Bakanlığı, Türkiye merkezli bir inşaat şirketinden rüşvet alan ABD Dışişleri Balanlığı’nda inşaat ihaleleri dağıtmaktan sorumlu Zaldy N. Sabino’nun 4 Ekim günü tutuklandığını duyurdu.

 ‘Limak’ inşaat şirketinin ABD’deki ortağı ‘Desbuild Limak D&K JV LLC’ olduğu öne sürüldü.

Virginia Eyaleti Alexandria Bölge Mahkemesi trafından Zaldy Sabino hakkında düzenlenen 25 sayfalık iddianamede Nisan ayından beri (ihaleye fesat, rüşvet almak vs) 17 suçtan yargılanıyordu.

4 Nisan günü ABD Adalet Bakanlığı yaptığı duyuruda ABD Dışişleri Bakanlığı’nda inşaat ihaleleri dağıtmakla görevli Zaldy N. Sabino’nun bir Türk şirketi ve şirketin Türk sahibinden rüşvet aldığını tespit ettiklerini duyurmuştu.

Mahkeme Sabino’yu, rüşvetle iş dağıtmak, dolandırmak, sahtekarlık yapmak ve komplo kurmaktan suçlu buldu.

İddianamede açıkça ismi belirtilmeyen Türk inşaat şirketinin sahibinin Amerikalı yetkiliye, 239 bin 300 dolar rüşvet verdiği yazıyor.

Yunan Kathimerini Gazetesi, şirketin Limak Türk İnşaat Şirketi’nin ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan ortağı ’Desbuild Limak DK JV LLC’ olduğunu ve rüşveti bu şirketin verdiğini iddia etti.

Gazete, tutuklanan ABD Dişişleri Bakanlığı Yetkilisi Sabino'nun 2012 ile 2017 arasında yüzbinlerce dolar rüşveti ‘Desbuild Limak DK JV LLC’den aldığını öne sürdü.

Nihat Özdemir'e ait olan ‘Limak’ Şirketi Türkiye'de aldığı büyük ihalelerle biliniyor.

İddianamenin üçüncü sayfasında Amerikalı yetkilinin hangi şirketten rüşvet aldığı yazmasa da, rüşvetle iş dağıttığı kontratların numaraları yer alıyor ve

govtribe.com isimli siteden de araştırma yapıldığında, kontratların ‘Desbuild/Limak’ şirketine verildiği görülüyor.

İddianamede açıklanmasa da rüşvetle ilgili Amerikalıların elinde yeterli delil olduğu anlaşılıyor.

İddianamede, Sabino’nun 17 -23 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul, Adana ve Ankara’ya seyahat yaptığı ve isim ve şirket adı vermeden‘PERSON A and COMPANY’ olarak gösterilen şirketin ortağıyla Ankara’da bir araya geldiği yer alıyor.

İddianamenin 3’üncü sayfasında 2014 yılında Adana Konsolosluğu’nda 8 milyon 17 bin 638, 2016 yılında da Ankara Büyükelçiliği'inde 4 milyon 61 bin 803 dolarlık ihaleler görülüyor.

Amerikalıların elinde yazışmalar ve rüşvetle ilgili banka bilgilerinin olduğu da belirtiliyor.