Türk-İş'ten kıdem tazminatı çağrısı

Türk-İş'ten kıdem tazminatı çağrısı

Türk-İş yönetimi, hükümetin asgari ücret artışında yine ekonomik krizi gerekçe göstereceğine işaret ederek “Bu krizin sebebi işçiler değil. Krizi kim

Türk-İş yönetimi, hükümetin asgari ücret artışında yine ekonomik krizi gerekçe göstereceğine işaret ederek “Bu krizin sebebi işçiler değil. Krizi kim yaratıyorsa bedelini de onlar ödesin” görüşünü savunuyor. Bu nedenle evli olmayan, çocuksuz çalışanın yaşam maliyeti aylık 2 bin 578 lira olarak belirlendi.

Yarın başlayacak Türk-İş’in 23. Genel Kurulu, asgari ücret komisyonunun çalışmaya başladığı, kıdem tazminatının hâlâ gündemde olduğu bir dönemde toplanıyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Türk-İş’in son genel kurullarında “kıdem tazminatına dokunulması halinde yanıtın genel grev olacağı” yönünde genel kurul kararları alınmıştı.

“Türk-İş gerçekten umutsuzluğa düşen toplumun, çalışanların umudu haline getirilmeli. Umutsuzluğa sebep olan olguları da kaynakları da ortadan kaldırmak için mücadele vermeli” değerlendirmesi yapılıyor.

Genel kurulda, yeni yılda kıdem tazminatının “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında yeniden gündeme getirilmesi tehlikesine dikkat çekecek olan Türk-İş, kırmızı çizgi vurgusunu bir kez daha ortaya koyacak.

1 milyondan fazla üyeyi temsilen yapılacak genel kurulda, Tek Gıda-İş Sendikası’nın ayrılma kararı da ele alınacak.