Türk lirası eriyor: Euro rekor kırdı, dolar yeni rekoruna gidiyor

Türk lirası eriyor: Euro rekor kırdı, dolar yeni rekoruna gidiyor

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararının ardından tarihi seviyelerini 7.97'nin üzerine taşıyan dolar, bugün rekor seviyelerindeki yerini koruyor. Euro ise 9,4484 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Yurt içi piyasalarda tüm dikkatlerin çevrildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısının dün sürpriz bir karar ile faizi değiştirmeden tamamlanması sonrasında, gözler tekrar jeopotilik gelişmelere döndü. Dünkü kararın ardında 7,97'nin üzerine çıkarak rekor tazeleyen dolar/TL, haftanın son işlem gününde zirvedeki yerini koruyor. Euro ise 9.4484 ile dünkü rekor seviyelerini bir kademe daha yükseltti.

dolar1.jpgeuro.jpg

KÜRESEL PİYASALAR YATAY SEYİRDE

ABD başkanlık seçimine iki hafta kalması ve canlandırma paketi görüşmelerinin bir sonuca ulaşmasının beklenmesiyle tedbirli davranan yatırımcıların etkisiyle küresel borsalar sınırlı değişim gösterdi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yatay seyretti. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Çin lokomotif endeksi de yüzde 0.2 yükseliş kaydetti. ABD vadelilerinde de yüzde 0,1 civarı artılar söz konusu.

ALTIN DÜNKÜ YÜKSELİŞİN ARDINDAN BUGÜN SAKİN

Altın ABD canlandırma paketinde eninde sonunda anlaşmaya varılacağı umutlarının yatırımcının enflasyona karşı koruma olarak gördüğü altına olan talebi artırmasıyla hafif yükseldi ancak doların güçlenmesi kazanımları sınırladı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yüzde 1'den fazla geriledikten sonra bugün yüzde 0,1 yükselerek 1.906 dolarda seyretti. Haftalık olarak ise yüzde 0,4 yükseliş kaydetti.

PETROL FİYATLARI, 3 HAFTA SONRA KAYBA HAZIRLANIYOR

Petrol fiyatları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Covid-19 salgını nedeniyle rekor üretim kesintisine gitmeye hazır olacağı açıklamasıyla kazanımlarını korudu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,12 düşerek 42,45 dolarda işlem gördü. Brent petrol dün yüzde 1,7 yükselmişti. ABD hafif ham petrolü dün yüzde 1,5 yükseldikten sonra bugün yüzde 0,15 düşüşle 40,61 dolarda seyretti. Brent ve ABD hafif ham petrolü üç haftadır ilk defa haftalık kayıp vermeye hazırlanıyor.

TRUMP-BİDEN MÜNAZARASI FİYATLANIYOR

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden seçimlerden önce son kez karşı karşıya geldi. Münazaranın ardından S&P 500 endeksi vadeli kontratları münazaranın ardından hafif gerilese de, gün ortası işlemlerin büyük bölümünde yatay seyretti. Endeks, bir önceki gün ABD Kongresi'nin ve Beyaz Saray'ın yakında canlandırma paketine dair anlaşmaya varacağı umutlarıyla yüzde 0,5 yükselmişti.

PMI VERİLERİ TAKİP EDİLECEK

Piyasaların bugün izleyeceği en önemli veriler öncü PMI olacak. Sırasıyla Fransa, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD'de öncü PMI verileri yakından takip edilecek (10.15, 10.30, 10.45, 11.30 ve 16.45).

İngiltere'de perakende satışlar (09.00) verisi de diğer izlenecek veriler içinde bulunuyor.

Rusya Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak (13.30). Piyasalarda faizin yüzde 4,25 olarak kalacağı tahmin ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi