Türker Ertürk’den El Bab’da TSK birliklerinin vurulması hakkında çarpıcı iddia: Umarız yanlıştır!

Türker Ertürk’den El Bab’da TSK birliklerinin vurulması hakkında çarpıcı iddia: Umarız yanlıştır!

TSK, Rus uçağının IŞİD’e yönelik operasyonda TSK birliklerini vurduğu ve 3 askerin şehit düştüğü olayın kazayla gerçekleştiğini açıklamıştı. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk ise, olaydan önce TSK ile Suriye ordusu...

TSK, Rus uçağının IŞİD’e yönelik operasyonda TSK birliklerini vurduğu ve 3 askerin şehit düştüğü olayın kazayla gerçekleştiğini açıklamıştı. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk ise, olaydan önce TSK ile Suriye ordusu arasında çatışma yaşandığı bilgisini edindiğini belirtti.

Twitter adresinden açıklama yapan Ertürk, “TSK ve Suriye Ordusu arasında bugün 15.30 civarında El Bab kırsalında çıkan çatışmayı doğrulayan epeyce kaynak var. Umarız yanlıştır! Bazı kaynaklar TSK saldırdı diyor umarız yanlıştır. Fahiş bir hata olur! Ama İktidar "Evet" için savaşa veya teröre ihtiyacı var, biliyoruz. İşin tuhafı TSK ve Suriye Ordusu arasında çatışma çıktı haberlerine ABD ve İngiliz basınında rastlamıyoruz! Bu işin içinde iş var gibi! Şimdilik görünen o ki; El Bab kırsalında TSK ve Suriye Ordusu arasında çıkan çatışmaya Rus Hava Kuvvetleri yakın hava desteği vermiş! Bugünkü çatışmayı, Rusya'nın hava saldırısını, şehitlerimizi, Trump-Erdoğan telefon görüşmelerini birleştirin bakalım büyük resim ne diyor? Analizimize göre; Ruslar hava saldırısı ile Erdoğan'a göz dağı vermek istedi! Özür dileyerek de halkın gözünden şimdilik bunu kaçırdı!'' ifadelerini kullandı.

ÖSO İLE SURİYE ORDUSU ÇATIŞTI

Sputnik’ten Hikmet Durgun'un haberine göre ise Türkiye ve ÖSO'nun Fırat Kalkanı harekatı kapsamında başlattığı El Bab operasyonu devam ederken, Suriye ordusu ile ÖSO arasında çıkan şiddetli çatışmalarda 3 ÖSO mensubunun hayatını kaybettiği belirtildi.

Sputnik'in bölgedeki güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre Halep'in doğusundaki El Bab kentinin IŞİD'den alınması için Türkiye ve ÖSO güçleri kentin doğusu, batısı ve kuzeyinde ilerlerken Suriye ordusu ise güneyden kente ilerliyor. Suriye ordusunun El Bab'a varmasına 3 kilometre kalırken, Rusya savaş uçakları da bölgede IŞİD mevzilerini yoğun şekilde bombalıyor.