Türkiye alevlere teslim: Yangınlarda son durum

Türkiye alevlere teslim: Yangınlarda son durum

Türkiye, 2 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. İlk olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangınlar, 21 farklı ilde devam etti. İşte yangınlarda son durum...

Türkiye, 2 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. İlk olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangınlar, 21 farklı ilde devam etti. Yangınlarda Manavgat’ta üç kişi, Marmaris’te bir kişi yaşamını yitirdi. Binlerce hayvan hayatını kaybetti. Ormanlar, tarım arazileri yandı. Çok sayıda yerleşim yeri tahliye edildi.

İki günde toplam 21 ilde ve 63 noktada yangın çıktı. Bu yangınlardan 43’ü kontrol altına alındı. 7 il ve 20 noktadaki mücadele de devam ediyor.

Bakan Pakdemirli ve THK'den açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılında, Türkiye'nin elinde orman yangınlarıyla mücadele edecek bir uçak filosunun bulunmadığını açıklamış, Türk Hava Kurumu'nun (THK) elindeki CL-215 model 6 uçak olduğunu ve bunların üçünün faal olmadığını belirtmişti. THK, son 'Kamuoyu Duyurusu'nda yangınlara Orman Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği ihaleler kapsamında müdahale edildiğini kaydetti. 

Türk Hava Kurumundan yapılan açıklamada; 3 söndürme uçağı, 15 helikopter, 2 yangın söndürme helikopteri dahil 20 araçla yangınlara müdahale edildiği bildirildi.

Yangınlarda son durum

  • Adana’da 20 farklı noktada yangın çıktı. Bu yangınların 14’ü söndürüldü, 6’sı ise devam ediyor.
  • Antalya’da 10 farklı noktada yangın çıktı. Bunların 6’sı söndürüldü, 4’ü devam ediyor.
  • Muğla’da 4 farklı noktada yangın çıktı. Biri söndürüldü, üçü devam ediyor.
  • Osmaniye’de 4 farklı noktada yangın çıktı. Bunların 2’si söndürüldü, 2’si devam ediyor.
  • Mersin’de 7 farklı noktada yangın çıktı. Bunların 3’ü söndürüldü, 4’ü devam ediyor.
  • Kayseri’de bir noktada yangın çıktı. Yangına müdahale devam ediyor.

 

Ekoloji