Türkiye Barolar Birliği' hazırladı: İşte depremzedeler için hukuk rehberi

Türkiye Barolar Birliği' hazırladı: İşte depremzedeler için hukuk rehberi

TBB'den yayınlanan videoda, "Deprem sebebiyle hasar gören binalarda ölüm ve yaralanma gerçekleştiyse, kimlere karşı ve nasıl şikayette bulunabilirsiniz?" sorusu yanıtlandı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarının ya da yaralıların yapacağı şikayette, hukuki sürecin işleyişine yönelik bilgilendirici video yayınladı. 

TBB'den yayınlanan videoda "Deprem sebebiyle hasar gören binalarda ölüm ve yaralanma gerçekleştiyse, kimlere karşı ve nasıl şikayette bulunabilirsiniz?" sorusu yanıtlandı. "Hiçbir yurttaş savunmasız kalmayacak!" denilen videoda şu ifadelere yer verildi:

"Deprem sebebiyle hasar gören binalarda bir yakınınız hayatını kaybettiyse veya yaralandıysa, ya da kendiniz yaralandıysanız, binayı yapan müteahhit, denetimi yapmakla sorumlu olan mühendis, ve yapı denetçileri, inşaat ruhsatı ile yapı kullanma izin belgesini veren görevli ve  yetkililer, denetim görevini yerine getirmeyen ilgili belediye ve bakanlık yetkilileri; depreme ilişkin gerekli önlemi almayan arama ve kurtarma çalışmalarının, geç eksik ya da hatalı başlaması neticesinde kayıpların artmasına sebep olan her düzeydeki yetkililer hakkında, binanın bulunduğu yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Özellikle ölüm durumunda, siz şikayette bulunmasanız dahi, savcılık doğrudan soruşturma başlatmak ve delil toplamakla yükümlüdür. Ancak şikayet dilekçesi vermek ve açılacak davalara müdahil olmak, size bazı hakları kullanma imkanı verecektir. 

Hukuki destek için bulunduğunuz yerdeki baroya başvurabilirsiniz. Hiçbir yurttaş savunmasız kalmayacak!"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.