Türkiye birincisi oldu yine de atanamadı!

Türkiye birincisi oldu yine de atanamadı!

Milli Eğitim Bakanlığı, son 20 yılın en düşük atama kadrosunu açıkladı. Kpss'de Türkiye derecesi yapmış Aysel Şahin yıllardan beri atanamıyor. Şahin, 2020 yılında Türkiye birincisi olmasına rağmen atanamadı.

2018'de Türkiye üçüncüsü, 2019'da Türkiye ikincisi ve 2020'de Türkiye birincisi olan Aysel Şahin, Fransıca öğretmenliğine kadro verilmediği için atanamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl açıkladığı öğretmen atamalarında Fransızca öğretmenliğine kadro vermedi ve bu alanda 56 kişilik açık var. MEB, 16 Eylül'e kadar ek atama ve kadro açmazsa Şahin bu yılda atanamayacak ve Şahin'in Türkiye birinciliği gelecek yılki atama için geçersiz sayılacak.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Şahin, 2019’da ikinci olmasına karşın atanamaması nedeniyle çocuğuyla birlikte bakanlığa görüşmeye gitmek istediğini ancak yolda trafik kazası geçirdiğini kaydederek “‘Birinci olmaktan başka çarem yok, kızımın geleceği için buna mecburum" dedim. Yeri geldi çocuğumu görmedim, ders çalıştım. Birinci oldum, sonuç yine hüsran. Bakanlığı arayıp neden kontenjan verilmediğini sorduğumda, "Hiç mi kontenjan vermemişiz" cevabını aldım” ifadelerini kullandı.

56 açık var

Fransızca öğretmenliği için toplam 56 açık olduğunu ancak buna karşın bir tane dahi kontenjan verilmediğini vurgulayan Şahin, “Okulları tek tek arayıp açık var mı diye sordum. Müdürler de ‘Biz bakanlığa iletiyoruz, bakanlık bize ‘Fransızcayı veremem’ diyor’ yanıtını verdi. Biz bu kadar emeği boşuna mı verdik? Mezun olan arkadaşlarımın çoğu otellerde çalışıyor. Ben otellerde çalışmak istemiyorum. Bizim suçumuz ne?” ifadelerini kullandı. Kontenjan açılmamasının nedenini öğrenmek istediğini söyleyen Şahin, “Ek atama talebimizi yineliyoruz. Ek atamayı bütün öğretmen arkadaşlarım için istiyorum. Ek atama olmazsa, dava açacağım. 2013’te bir branşta birincinin atanamadığı ortaya çıkınca ek kontenjan verilmişti” diye konuştu. Şahin, sınavın belli illerde yapıldığını, bu nedenle sınav ücretinin üstüne her yıl yol ücreti de ödediğini ve bu durumun külfet oluşturduğunu belirtti.

Öğretmenler 60 bin atama bekliyordu

MEB, 2021 için son 20 bin atama yapılacağını açıklamış, son 17 yılın en düşük rakamı olan bu atama tepki çekmişti. Bu yıl 60 bin atama bekleyen öğretmenler, bu süreçte farklı illerde eylemler düzenledi, bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirdi, sosyal medyada çalışmalar yaptı ancak ek 40 bin atama açıklanmadı. Bu sayı, en çok 2020’de KPSS’ye giren öğretmen adaylarını etkiledi. Çünkü, 2020 KPSS’nin puanlarının geçerlilik süresi, öğretmenler için bir yıl olarak belirlendi. Bu süre de 16 Eylül’de doluyor.

Bu nedenle atanamayan öğretmenler, puanları geçersiz olmadan önce ek 40 bin atama yapılmasını talep ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim