Türkiye ‘enfeksiyon riski yüksek’ bölgeler arasına alındı!

Türkiye ‘enfeksiyon riski yüksek’ bölgeler arasına alındı!

Yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayıları artmaya devam ederken Türkiye, Almanya tarafından enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler listesine alındı.

Yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayıları ve can kayıpları her geçen gün artarken Almanya'nın 'risk bölgesi' statüsünde gördüğü Türkiye 'yüksek insidans bölgesi' statüsüne revize edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, son yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 200'den fazla olması nedeniyle bu değişikliğin gerçekleştiği açıklandı. DW Türkçe’nin aktardığı habere göre, Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) sayfasında yer alan bilgilere göre Türkiye'nin yanı sıra bugün Hırvatistan, Ermenistan ve Ukrayna da enfeksiyon riskinin yüksek olduğu bölgeler listesine alındı. 11 Nisan Pazar gününden itibaren geçerli olacak yeni sınıflandırmada, 40'tan fazla ülke bulunuyor. Listede Almanya'nın komşusu olan Hollanda, Fransa, Polonya ve Çekya gibi Avrupa ülkeleri de yer alıyor.

"ZORUNLU OLMAYAN SEYAHATLERDEN KAÇININ"

Almanya Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında da Türkiye'nin enfeksiyon riski bakımından statüsünün değiştirildiğine dikkat çekildi. Bakanlığın Alman vatandaşlarına yönelik Türkiye'ye "zorunlu olmayan, turistik amaçlı seyahatlerden" kaçınması uyarısı sürüyor. Uyarı metninde Türkiye Sağlık Bakanlığının ve Dünya Sağlık Örgütünün yeni vaka sayılarıyla ilgili açıkladığı tablolara da link verildi. Açıklamada Türkiye'ye hava, kara ve denizyollarının açık olduğu, İran'dan karayoluyla Türkiye'ye girişlerde, Türkiye'den Yunanistan'a çıkışlarda, Türkiye ile Gürcistan arasındaki giriş ve çıkışlarda kısıtlamaların ise yürürlükte olduğu belirtildi.

TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE TEST ZORUNLULUĞU

Türkiye'ye seyahat edecek olanların seyahate en fazla 72 saat kala Türkiye Sağlık Bakanlığının hazırladığı elektronik formu doldurmakla yükümlü olduğu belirtildi. Seyahat edenlere HES kodu verileceği ve bu kodun ülke içindeki kontrollerde gösterilmek zorunda olduğu anlatıldı. Ayrıca 6 yaşından büyük herkesin Türkiye'ye girişlerde seyahate en fazla 72 saat kala PCR testi yaptırarak sonucun negatif olduğunu göstermek zorunda olduğu belirtildi. Bu uygulamanın uçuş ekipleri, kamyon ya da tır sürücüleri, denizciler ya da transit yolcular için geçerli olmadığı, test sonucunun check-in sırasında ibraz edilmek zorunda olduğu kaydedildi.

Dünya