Türkiye, Google'a en çok 'EBA' ve 'koronavirüs'ü sordu!

Türkiye, Google'a en çok 'EBA' ve 'koronavirüs'ü sordu!

Arama motoru Google, Türkiye’de 2020 yılında en çok nelerin arandığına ilişkin hazırladığı listenin başında 'EBA' ve 'koronavirüs' yer aldı.

 

ABD merkezli arama motoru ve çevrim içi bilgi dağıtım şirketi Google, Türkiye’de 2020 yılında en çok hangi aramaların yapıldığına ilişkin istatistikleri paylaştı.

Koronavirüs salgınıyla bağlantılı kelimeler ve konular, arama istatistiklerine damga vurdu.  Dizilerde ise Sadakatsiz, Mucize Doktor ve Masumlar Apartmanı öne çıktı.

Türkiye’de 2020 yılının trend aramaları şöyle:

  • EBA 2020 yılında Türkiye’de en çok aranan kelime Eğitim Bilişim Ağı (EBA) oldu. EBA, koronavirüs nedeniyle yüzyüze eğitime ara verilmesinin sonucunda devreye sokulmuştu. Sistem, yaşanılan teknik aksaklıklarla da sık sık gündeme geldi.
  • Dolar kaç TL? Listenin ikinci sırasında “Dolar kaç TL?” sorusu yer aldı. AKP iktidarının 18’nci yılını doldururken, TL’nin döviz kurları karşısında tarihinin en dip seviyesini görmesi, yurttaşın da bu konuya ilgisini artırdı.
  • Koronavirüs Türkiye’den en çok arananlar sıralamasında üçüncü sıra koronavirüsün oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep koronavirüs salgını, Türkiye’de de en fazla aratılan konular arasında yer aldı.  

İlk 10’a giren diğer aramalar ise şunlar:

4- Deprem 5- Zoom 6- HES Kodu Alma 7- Kandilli Rasathanesi 8- Sokağa Çıkma Yasağı 9- Sağlık Bakanlığı 10- ABD Seçimleri

 

GENEL