Türkiye Konsolosluğu IŞİD'den geri alındı

Türkiye Konsolosluğu IŞİD'den geri alındı

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'den temizleme operasyonunda çok önemli bir adım atıldı. Dün gece başlayan çatışmalarda bu sabah valilik binasının da aralarında bulunduğu resmi binalara ulaşan ordu birlikleri bölgeyi...

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'den temizleme operasyonunda çok önemli bir adım atıldı. Dün gece başlayan çatışmalarda bu sabah valilik binasının da aralarında bulunduğu resmi binalara ulaşan ordu birlikleri bölgeyi geri aldı.

Hemen ardından ise Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nun geri alındığı son dakika olarak duyuruldu. IŞİD, 11 Haziran 2014 tarihinde konsolosluğa saldırmış ve içeridekileri rehin almıştı.

Irak ordusu, geceden bu yana yaşanan gelişmeleri "Özel kuvvetler IŞİD'in son kalesi Musul'daki en önemli hükümet binasını geri aldı" açıklamasıyla özetledi. Reuters haber ajansı, askerlerin IŞİD'in mahkeme olarak kullandığı Merkez Bankası şubesinde de kontrolü sağladığını duyurdu.

Irak ordusunun acil müdahale birimi komutanı Korgeneral Raid Şevket Cevdet'e göre, hükümet binalarında kontrol sağlanması Musul'un stratejik olarak yeniden geri alınmasının yüzde 80 oranında tamamlandığı anlamına gelecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem