Türkiye, SBK'nin iadesi için resmen başvurdu

Türkiye, SBK'nin iadesi için resmen başvurdu

Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye de iade talebinde bulundu.

ABD’de kara para aklama iddiasıyla suçlanan ve ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da yakalanan firari Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye de iade talebinde bulundu. Adalet Bakanlığınca hazırlanan iade talebi, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi.

Viyana'daki duruşma 2 hafta sonra

DHA’da yer alan habere göre; Korkmaz hakkında İstanbul 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesinde kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili iddialara ve belgelere yer verildi. Viyana’da SBK’nin duruşması 2 hafta sonra görülecek. Hem ABD hem de Türkiye tarafından gönderilen iade dosyaları incelenecek.

Önce tahliyesini, olmazsa Türkiye'ye iadesini talep edecek

SBK’nin ise duruşmada hakkındaki iddiaları reddedeceği, öncelikle tahliyesini talep edeceği öğrenildi. Eğer bu kabul edilmezse, Türkiye’ye iade edilmeye isteyecek. Zira SBK’nin avukatı daha önce yaptığı açıklamada ABD’de bu suçun cezasının büyük olduğunu ancak Türkiye’de çok küçük bir ceza alabileceğini açık açık söylemişti.

Karar mahkemenin ama...

Viyana Mahkemesi iki ülkeden birine iadeye karar verebilir. Ne var ki Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin insan hakları ihlallelerine işaret ederek “Türkiye’de insan haklarının durumu vahim. Buna müsaade edemeyiz” ifadelerini kullanmıştı. Kurz’un bu açıklaması, SBK’nin Türkiye’ye iade edilmeyeceğinin sinyali olarak yorumlanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem