Türkiye-Ukrayna zirvesi sona erdi: ''Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha vurguladık''

Türkiye-Ukrayna zirvesi sona erdi: ''Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha vurguladık''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın saldırısının ardından ilk kez Ukrayna'ya gitti.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla Lviv’de üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Üçlü zirve yaklaşık 40 dakika sürdü. Zirve sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya'nın işgalinin ardından ilk kez Ukrayna'ya giderek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. 2 saat süren görüşmenin ardından iki lider, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü zirveye geçti. Üçlü zirve ise 40 dakikalık görüşmenin ardından sona erdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ZİRVE SONRASI AÇIKLAMALAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Ukrayna-BM Zirvesi sonrasında açıklamalarda bulunuyor:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha vurguladık. Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü ifade ettik. Görüşmelerde ana konu 6 aydır devam eden savaş oldu.

Zaporijya Nükleer Santrali etrafında devam eden çatışmalardan duyduğumuz endişeyi dile getirdik. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi Ukrayna'nın yeniden imarı için gereken desteği vereceğimizi Sayın Zelenskiy'le paylaştık.

Ukrayna tahılının Karadeniz'den güvenli şekilde dünyaya ihracını mümkün kılan İstanbul Mutabakatının olumlu yansımalarını tüm dünya hissetmeye başladı.


Ukrayna halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak için 98 tırlık insani yardım malzemesi sevk ettik. 325 bine yakın Ukraynalıya geçici ev sahipliği yaptık.

Ukrayna'daki şartlar normale dönünceye misafir etmek üzere kadar 1099 yetim ve 408 refakatçiden oluşan toplam 1507 kişiyi ülkemizde kabul ettik.

Üçlü görüşmemizde ayrıca, İstanbul Mutabakatının oluşturduğu müspet havanın kalıcı barışa tahvil edilmesi imkanlarını değerlendirdik.

(Ukrayna-Rusya savaşı) Diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret ettik."

TAHRİP OLAN ALTYAPI YENİDEN İNŞA EDİLECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında, savaş nedeniyle tahrip olan altyapının yeniden inşası için Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşma imzalandı.

ZELENSKİY'DEN İLK AÇIKLAMA
Görüşme sonrası açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Erdoğan'ın ziyareti güçlü bir ülkeden güçlü bir destek mesajı. Erdoğan ile Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki durumu görüştük. İş birliğimizin artırılması her iki ülkeyi de güçlendirecektir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika