Türkiye’de bir ilk...Cezaevi, Cemevi oldu!

Türkiye’de bir ilk...Cezaevi, Cemevi oldu!

ABC Haber MerkeziTürkiye’de bir ilk yaşandı ve uzun zamandır mahkum yokluğundan dolayı kapanan Sivas’ın Divriği Cezaevi artık Cemevi oldu. Hacıbektaşi Veli Derneği girişimleriyle Adalet Bakanlığı’ndan 30 yıllığına kiraladı.TAPUDA...

ABC Haber Merkezi

Türkiye’de bir ilk yaşandı ve uzun zamandır mahkum yokluğundan dolayı kapanan Sivas’ın Divriği Cezaevi artık Cemevi oldu. Hacıbektaşi Veli Derneği girişimleriyle Adalet Bakanlığı’ndan 30 yıllığına kiraladı.

TAPUDA CEMEVİ İBARESİ VAR ARTIK

Sivas’taki Divriği cezaevi yıllardır içinde mahkum olmamasından dolayı kapanmıştı. Hacı Bektaşi Veli Derneği’de, bu kapanan cezaevini cemevine dönüştürmek için çalışma başlattı. 30 yıllığına Adalet Bakanlığı’ndan kiralanan cezaevi uzun yıllar boş kaldığı için bakım ve onarım çalışması gerektiriyor. Dernek, bu yapının tadilat masrafları için bağış kampanyası başlattı ve halktan maddi-manevi destek istedi.

Cemevlerinin yasal statü kazanıp kazanmayacağı halen tartışma konusuyken, Devlete ait “Divriği Cezaevi'' ilk defa bir alevi kurumuna verildi ve tapusu alındı. Bu devir işlemi Aleviler açısından oldukça önemli. Divriği Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım ve Başkan Yardımcısı Celal Kaymaz konuyla ilgili Divriği Gazetesi’ne açıklamalarda bulunarak konunun önemine değindi.

divrigi-cezaevi,-cemevi-oldu-foto.jpg

Fotoğrafta yer alan Eski Divriği Cezaevi yaklaşık 4 buçuk dönüm alan üzerinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem