Türkiye''deki 9 parti Kürtçe''nin resmi dil olmasını talep edecek

Türkiye''deki 9 parti Kürtçe''nin resmi dil olmasını talep edecek

KDP-T Genel Başkan Yardımcısı Şerefhan Ciziri, “10-11 Kasım tarihlerinde dil çalıştayı düzenleyeceğiz. Kürtçenin Türkçe ile birlikte resmi dil olmasını talep edeceğiz. İkinci olarak Kürtçenin ilköğretimden üniversiteye kadar eğitim dili olmasını istiyoruz” dedi.

Diyarbakır’da bir araya gelen, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (KDP-Bakur), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi, Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Azadî Hareketi temsilcileri Kürt dilinin geliştirilerek resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla ortak bir platform kurdular.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’dan Maşallah Dekak’a konuşan KDP-T Genel Başkan Yardımcısı Şerefhan Ciziri, “10-11 Kasım tarihlerinde dil çalıştayı düzenleyeceğiz. Kürtçenin Türkçe ile birlikte resmi dil olmasını talep edeceğiz. İkinci olarak Kürtçenin ilköğretimden üniversiteye kadar eğitim dili olmasını istiyoruz” dedi.

HAK-PAR KATILMADI

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) ise dilin geliştirilmesinin Sivil Toplum Kuruluşlarının görevi olduğunu belirterek, Platform çalışmalarına katılmadı.

HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Berrin Eren, “Şimdi kendi çalışmalarımız var. Örgüt çalışmalarımız olduğu için bu tür platformlara katılmıyoruz. Dil akademisyenlerin tartışması gerektiği bir konu. Sivil Toplum Kuruluşlarının tartışması gerektiği bir konudur. Ancak dil bizim parti politikamızda tabi ki çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Platform, parti programında Kürtçenin resmi dil olması gerektiği yazılı olan Hür-Dava Partisi’ne (HÜDA-PAR) çalışmalara katılması için şu ana kadar bir çağrıda bulunmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika