Türkiye'nin acı tablosu! Her 3 çocuktan 1'i yoksulluk içinde

Türkiye'nin acı tablosu! Her 3 çocuktan 1'i yoksulluk içinde

Son 12 yılda gerileyen Türkiye ekonomisinin durumu, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmasına da yansıdı. Bu araştırma sonrasında Türkiye'de 3 çocuktan birinin şiddetli maddi yoksulluk...

Son 12 yılda gerileyen Türkiye ekonomisinin durumu, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmasına da yansıdı. Bu araştırma sonrasında Türkiye'de 3 çocuktan birinin şiddetli maddi yoksulluk içinde olduğu ortaya çıktı. 

BETAM'dan Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Yazgı Genç tarafından hazırlanan, “Şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşayan çocukların oranı artıyor'' başlıklı araştırma notu, Avrupa Birliği'nin yoksunluk tanımına göre Türkiye'de üç çocuktan birinin "şiddetli maddi yoksunluk" yaşadığını gösterdi. Rapora göre “Batı Anadolu, İstanbul, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz ve Akdeniz bölgelerindeki çocukların yoksunluk oranlarında büyük artışlar göze çarpıyor".

ISINAMIYORLAR, BESLENEMİYORLAR...

Rapora göre yoksunluk oranlarında artış "büyük oranda ısınamama, kısmen de beslenme ihtiyaçlarını giderememe ve beklenmeyen harcamaları karşılayamamaktan" kaynaklanıyor.

Bölgelere göre de inceleme yapılan rapora göre "Güneydoğu Anadolu’da çocukların yüzde 47’si, Ortadoğu Anadolu’da yüzde 37,3’ü, Akdeniz’de ise yüzde 36’sının yaşadıkları haneler yeterince ısınmıyor".

2 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın geçtiğimiz yıl yayımladığı raporda çocuk işçi sayısının 2 milyona yaklaştığı söyleniyordu. Raporda çocukların çok büyük kısmının kayıt dışı çalıştırıldığı ve "ucuz iş gücü" olarak görülerek patronlar tarafından sömürüldüğü göze çarpıyordu. Rapora göre çocuklar "çıraklık" adı altında çalışmaya zorlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem