Türkiye’nin cesur kalemi Uğur Mumcu 27. yıldönümünde anılıyor

Türkiye’nin cesur kalemi Uğur Mumcu 27. yıldönümünde anılıyor

Bombalı suikastla katledilen Türkiye’nin cesur kalemi Uğur Mumcu, ölümünün 27. yıldönümünde birçok kentte düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Çeyrek...

Bombalı suikastla katledilen Türkiye’nin cesur kalemi Uğur Mumcu, ölümünün 27. yıldönümünde birçok kentte düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Çeyrek asırı geçen davada Mumcu’yu katleden katiller hala bulunamadı.

22 Ağustos 1942'de Kırşehir'de doğan Uğur Mumcu'nun hayatı araştırarak ve üreterek geçti.

1957-61 yılları arasında Ankara Cumhuriyet Ortaokulu'nu ve Ankara Deneme Lisesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne giren Mumcu, yazmaya öğrencilik yıllarında başladı.

İlk yazıları, Yön, Türk Solu, Devrim, Ant, KIM v.b. dergilerde yer alan Mumcu, 1962’de Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan "Türk Sosyalizmi" başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü'nü aldı.

1968-69-70 yıllarında Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde zaman zaman çeşitli konularda inceleme yazıları da yayımlandı. Köşe yazarlığına 1974 yılında haftalık Yeni Ortam dergisinde başladı.

Daha sonra çalışmaya başladığı Anka Ajansı'nda 1975 yılından itibaren Cumhuriyet'e de köşe yazıları yazdı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başladı. Gözlem başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. 6 Kasım 1991'de İlhan Selçuk ve yaklaşık 80 Cumhuriyet çalışanı ile birlikte gazeteden ayrıldı. 3 ay süreyle Milliyet Gazetesi'nde yazan Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yönetim değişikliği üzerine 7 Mayıs 1992'de Cumhuriyet'e döndü.

Devlet-mafya ilişkileri, Kürt sorunu, yolsuzluk davaları gibi birçok konuda araştırmalar yaparak makale ve kitaplar yazan Mumcu, 24 Ocak 1993’te, evinin önünde park halinde olan otomobiline yerleştirilen C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin süpürgeyle süpürüldüğü öne sürüldü. Hatta evinin 50 metre ilerisinde bulunan polis kulübesinde nöbet tutan polislerin sokakta Uğur Mumcu'nun oturduğundan dahi habersiz olduğu ortaya çıktı.

Suikastı; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlendi. Suikastın arkasında Mossad'ın ve kontrgerillanın olduğu da iddia edildi.

Uğur Mumcu öldürülmeden 17 gün önce kaleme aldığı köşe yazısında PKK – Barzani – MOSSAD ilişkisini açıklamıştı. Mumcu’nun bu bağlantıları ortaya çıkardığı için öldürüldüğü ve dinci örgütlerin de taşeron olarak kullanıldığı en çok konuşulan iddialar arasında yer aldı.

“Cesur kalem” Mumcu, her yıl 24 Ocak’ta Ankara’da bombalı saldırıyla katledildiği evinin önünde sevenleri tarafından anılırken; üzerinden geçen 27 yıla rağmen, kanlı saldırı hala aydınlatılamadı.

BİRÇOK KENTTE ANILACAK

Mumcu, ölüm yıldönümünde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir programla anılacak. Uğur Mumcu ve tüm basın şehitlerine atfedilen “Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitlerini Anma” programı, 24 Ocak Cuma akşamı saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın açılış konuşmasını yapacağı anma gecesinde Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, yazarlarımız Miyase İlknur ve Barış Doster konuşmacı olacak. Tiyatrocu Levent Üzümcü’nün Uğur Mumcu makalelerini okuyacağı etkinlik, müzisyen Deniz Özçelik’in dinletisi ile son bulacak.

BEHRAMOĞLU ADALAR’DA

- CHP Adalar İlçe Başkanlığı tarafından yazarımız Ataol Behramoğlu’nun katılımıyla anma ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Etkinlik saat 14.00’te Büyükada Yüksek Kahve’de gerçekleşecek.

- İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri’nde Mumcu için anma konseri düzenlenecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki Uğur Mumcu Anma Konseri’nin orkestra şefliğini Rengim Gökmen üstlenecek. Cuma akşamı saat 20.00’de düzenlenecek olan konserde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası viyolonsel sanatçısı Aslı Kızıltuğ’a eşlik edecek.

- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Şişli Harbiye’deki Uğur Mumcu Anıtı önünde saat 11.30’de bir anma töreni düzenlenecek. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de aynı yerde saat 14.00’te bir etkinlik düzenleyecek.

- Beşiktaş Belediyesi yarın saat 17.00’de Beşiktaş Kazan’da Uğur Mumcu Anıtı önünde bir anma gerçekleştirecek. Anmaya Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katılacak.

- Maltepe Belediyesi anma etkinlikleri kapsamında 24 Ocak saat 09.00’da Yalçın Kızılay Kapalı Spor Salonu’nda yüzme yarışı yapılacak.

- Sarıyer Belediyesi cuma günü PTT Evleri Uğur Mumcu Parkı’nda şiir ve konuşmalarla anma etkinliği düzenleyecek.

- Kartal’da Umder’in (Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür Dayanışma Derneği) düzenlediği anma programı öncesinde saat 19.00’da Yunus Emre Caddesi’nde Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirilecek. Kültür merkezinde ise gazetemiz yazarı Miyase İlknur’un katılımıyla konferans gerçekleştirilecek. Taner Özsoy’un sahne alacağı “Uğur Mumcu’yu Türkülerle Anma” programının ardından etkinlik son bulacak.

- Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Uğur Mumcu Yol Koşusu bu yıl da 26 Ocak Pazar günü 09.30’da Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde başlayacak.

KÜÇÜKKAYA MÜNİH’TE

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) tarafından Münih’te 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek anma etkinliğine gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya katılacak. Konferans Münih’teki Einewelt Tiyatrosu’nda saat 19.00’da başlayacak.

İZMİR’DEKİ ETKİNLİKLER

- Bayraklı Belediyesi, Mumcu’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla “Adalet ve Demokrasi” paneli düzenleyecek. Panele Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve yazarımız Işık Kansu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmacı olarak katılacak. Saat 18.30’da başlayacak panel sonrası “Sönmeyen Işık Uğur Mumcu” isimli fotoğraf sergisi gezilecek.

- Gaziemir Belediyesi tarafından düzenlenecek “Basında ve Siyasette İfade Özgürlüğü Paneli” 24 Ocak Cuma günü saat 20.30’da Gaziemir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Panele, gazetemiz yazarı Orhan Bursalı ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmacı olarak katılacak. Diğer yandan, Karabağlar, Narlıdere ve Çiğli belediyeleri Uğur Mumcu için anma töreni ve söyleşiler düzenleyecek.

SİRMEN’E ÖDÜL

- Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Uğur Mumcu’yu 13.30’da Uğur Mumcu Parkı’nda anacak. 20.00’de ise Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Özgün Eserler Konseri” gerçekleştirilecek.

- Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen “27. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni” 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleşecek.Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde saat 18.00’de başlayacak 27. ÇGD Uğur Mumcu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde Uğur Mumcu Anma Ödülleri 19 kategoride sahiplerini bulacak. Gazetemiz yazarı Ali Sirmen “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü.

SAMSUN VE İZMİT

- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Samsun Şubesi tarafından cuma günü saat 12.00’de İlkadım İlçesi’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yurttaşlar da katılımı ile yapılacak anma etkinliğinde ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli konuşma yapacak.

- İzmit’te Kocaeli Barosu ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından cuma günü saat 11.00’de Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika