Türkiye'nin ilk milli parkındaki kar kuyuları görenleri geçmişe götürüyor

Türkiye'nin ilk milli parkındaki kar kuyuları görenleri geçmişe götürüyor

Türkiye'nin ilk ulusal parkındaki kar kuyuları görenleri geçmişe götürüyor Türkiye'nin ilk ulusal parkı Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nda bulunan suni kar kuyuları, görenleri geçmişe götürüyor.

Türkiye'nin ilk ulusal parkındaki kar kuyuları görenleri geçmişe götürüyor

YOZGAT - Türkiye'nin ilk ulusal parkı Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nda bulunan suni kar kuyuları, görenleri geçmişe götürüyor.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı bünyesinde barındırdığı 5 asırlık naturel ağaçları, birçok nebat ve hayvan türlerinin yanı sıra haiz olduğu özellikleriyle dikkat çekiyor. Yozgat halkı için mühim bir kıymet olan Çamlık Milli Parkında 60-70 yıl öncesine kadar dahi mahalli halk tarafınca naturel buzdolabı olarak senelerce kullanılmış kar kuyuları bulunuyor. Özellikle yaz mevsiminde Yozgat halkının serinlemek, yiyecek, içeceklerini muhafaza etmek ve dondurma yapımında kullanılmak suretiyle suni yollardan elde edilen 16 tane kar kuyusu Çamlık Milli Parkında yer alıyor. Bunlardan 2 tanesinin toprakla dolan içi temizlenirken kar kuyularını görenler geçmişe seyahat ediyor.

Asırlık ağaçlar içinde drone ile görüntülenen 4 metre derinlikteki kar kuyuları, eşi olmayan manzarasıyla da kendisine fanatik bırakıyor.

Yozgat Çamlık Milli Parkına giderek kar kuyularını görüntüleyen Erdoğan Budak adlı yurttaş, "Büyüklerimizden duyduğumuza nazaran çamlıkta oldukça sayıda kar kuyusu var. Bunlar 1950'li yıllarda naturel buzdolabı olarak kullanılıyormuş. Kışın kar yağınca bu kuyulara karlar basılıyormuş daha sonrasında üstüne toprak seriliyor ve hasır, çul serilerek havayla teması kesiliyormuş. Yazın sıcağında da bu karlar çıkarılarak hem dondurma yapımında hem de değişik içeceklerde kullanılıyormuş. Eskiden vatandaşlar soğukta durmasa ihtiyaç duyulan eşyalarını, gıdalarını burada muhafaza ediyormuş. Kar kuyusunun eni 6 metreyi, derinliği de 4 metreyi buluyor. Zamanla toprakla buralar dolmuş daha fazla da olduğu söyleniyor." dedi.

Kar kuyularını ilk defa gördüğünü söyleyen Hüseyin Budak ise, "Kar kuyuları çok hoşuma gitti, fotoğraf çektim. Çevremdeki insanlarla paylaşıyorum fotoğrafları. Bu kar kuyularıyla ilgili yaptığım araştırmalarda daha önce insanların buraları doğal buzdolabı olarak kullandığı, yiyeceklerini saklamak için kullandıklarını öğrendim. Yazın da serinlemek için kullandıklarını öğrendim, burası çok hoşuma gitti." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.