'Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanmalı'

'Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanmalı'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak öceki gün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yapmıştı.Erdoğan görüşmede, ağırlığını PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak öceki gün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yapmıştı.

Erdoğan görüşmede, ağırlığını PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutasında faaliyet göstermesi öngörülen söz konusu türden bir güç oluşturulmasının asla kabul edilemeyeceğini vurgulamıştı. Bu tür bir teşebbüsün Suriye’nin birliğine ve istikrarına hizmet etmeyeceğini belirten Erdoğan, bazı NATO üyelerinin terör örgütleriyle işbirliği yapmalarını anlamanın da mümkün olmadığını ifade etmişti.

TÜRKİYE ELEŞTİRİLDİ
Öte yandan, dünyada özgürlüklerin durumunu takip eden, Özgürlük Evi (Freedom House) adlı kuruluşun yıllık raporunda yer alan bulgular Washington’da düzenlenen panelde tartışıldı.

Amerika'nın Sesi'nden Mehmet Toroğlu'nun haberine göre, Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nün ev sahipliği yaptığı ve Cumhuriyetçi Senatör Ben Sasse’nin de konuşmacılar arasında bulunduğu panelde, Türkiye’ye de eleştiriler yöneltildi.

Konuşmasında, özgürlükler açısından Türkiye’deki duruma özel değinen Senatör Sasse, Türkiye’nin, merkezi Washington’da bulunan kuruluşun “2018 Yılı Dünyada Özgürlükler'' raporunda ilk kez “özgür olmayan ülkeler'' kategorisine düşürüldüğüne dikkati çekti.

Türkiye’nin özgürlüklerde “baş aşağı düştüğünü'' belirten Sasse,“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarındaki savaşı ve başarısız darbe girişimini, kontrolunu siyasi yaşamın tümüne genişletmek ve yoğunlaştırmak için kullandı; ülkesinde hükümet kurumları dışında kalan diğer özgürlük savunucularının hareket alanlarını sınırladı'' diye konuştu.

Senatör Sasse, konuşmasında Türkiye’nin Rusya’dan S400 füze savunma sistemi satın alma planına da tepkisini dile getirdi. Sasse, “(Erdoğan) Rus füze sistemlerini satın alma işlemini sonuçlandırırken, Türkiye’nin NATO üyeliğinin devamını sorgulamak gerekiyor'' ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya