Türkiye’ye kimyasala maruz kalan hayvanlar geliyor!

Türkiye’ye kimyasala maruz kalan hayvanlar geliyor!

Brezilya’da çevre facialarıyla gündeme gelen endüstri bölgesi Barcarena’da yapılan bir bilimsel araştırma, insanların kurşun, krom ve nikel gibi üç tanesi kanserojen olmak üzere 20 zehirli maddeye mar

ABC / Zülal Kalkandelen
İnsanların saç örnekleri üzerinden gerçekleştirilen araştırmanın yapıldığı alanda, İskenderun’a canlı hayvan getiren NADA gemisinın hareket ettiği Vila do Conde limanı da yer alıyor. Bu durumda bölgedeki kimyasala bulanan ırmaklardan su içen hayvanların da etkilenmiş olması kaçınılmaz. 9 Nisan’da 28 bin büyükbaş hayvan  ile İskenderun’a varması beklenen NADA ile ilgili skandalı daha önce haberleştirmiştik. 
Yine canlı hayvan ticareti, yine felâket!

Madencilik endüstrisinin çevreye ve insanlara verdiği zararları araştırmak üzere yedi eyaletin milletvekillerinden kurulu bir komisyon oluşturuldu. Bölgede son olarak Vila do Conde limanının çevresine kimyasal atıkların yayılmasına neden olan Norveç merkezli Norsk Hydro dahil 10 şirketin tesisi bulunuyor. 

Pará Federal Üniversitesi Kimya Bölümü’nde görev yapan Dr. Simone Pereira’nın verdiği bilgiye göre, araştırmada bulunan elementler çevre ve insan için aşırı derecede zararlı. Pereira, insanlardan topladıkları örneklerin % 91‘inde gram başına 6 mikrogram kurşun bulunduğunu ve bunun normalin çok üzerinde olduğunu; bir çocuğun normalin 100 katı alüminyuma, 4 katı kroma, 3 katı manganeze ve 2 katı nikele maruz kaldığını gördüklerini bildiriyor. Çocuğun ailesi evde musluk suyu içtiklerini, çocuklarının deride kaşınma ve kızarma gibi sorunlar yaşadığını ve sürekli başağrısı çektiğini söylüyor. Pará Federal Üniversitesi tarafından bulunan sonuçlar, federal savcıya ve devletin ilgili kurumlarına gönderilerek daha detaylı araştırma için kan testi yapılması istenecek.

brazil-3.pngbrazil-4.png