Türkiye'ye NASA'nın ardından WWF'den de kuraklık uyarısı: 'Su kıtlığına kuraklık değil planlama eksikliği neden oluyor'

Türkiye'ye NASA'nın ardından WWF'den de kuraklık uyarısı: 'Su kıtlığına kuraklık değil planlama eksikliği neden oluyor'

Beklenen yağışların gelmemesi ile birlikte Türkiye'de tartışılmaya başlayan kuraklığa ilişkin bir uyarıda Dünya Yaban Hayatı Fonu'ndan geldi.

 

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi'nin (NASA) kuraklıkla ilgili uydu verileri raporu sonrası Türkiye'ye bir uyarı da WWF'den geldi.

Kurumun iklim değişikliği, suyun düzenlenmesi ve yönetimle alakalı 5 yıllık verilerin analizine göre, Türkiye'de büyük bir kuraklık beklendiği ve özellikle de şehirde yaşayan insanların su temini konusunda ciddi sorunlar yaşayabileceği kaydedildi. Yapılan açıklamada Türkiye'nin su kıtlığı riski oranının 2.78'e düştüğü, dünyanın en riskli bölgesi kabul edilen Filistin'de bu oranın 3.67 olduğu belirtildi. Dünyada en az riske sahip olan ülkenin ise 1.54 ile Norveç olduğu açıklandı. WWF Küresel Tatlı Su Programı Başkanı Stuart Orr, Türkiye'nin yanı sıra Hindistan ve Güney Asya'daki bazı ülkelerde de benzer sorunlar yaşayabileceğini söyledi.

WWF BAŞKANI ORR: SU KITLIĞINA ASIL SEBEP YANLIŞ YÖNETIM VE KAÇAK KULLANIMDIR

rr video konferans sistemiyle yaptığı açıklamasında, iklim değişikliğinin şehirlerdeki suyu azalttığını ancak bu duruma asıl yanlış planlamanın neden olduğunu belirterek, "Su kıtlığının başlıca nedeni kaçak kullanım ve sulama sistemlerinin iyileştirilmemesidir. Bunun yanında talep yönetiminin doğru yapılamaması ve suyun yanlış taksim edilmesi de diğer büyük sebeplerdir." diye konuştu.

KRITIK SEVIYE 1.700, TÜRKIYE'DE BU ORAN 1.519

WWF şu anda Türkiye'de yıllık su tüketiminin kişi başına 1.519 litre olduğunu, ancak 2030 yılında nüfusun 100 milyona ulaşmasıyla bu oranın da 1.120 litreye düşeceğinin öngörüldüğü saptandı.

WWF TÜRKIYE TEMSILCISI UĞUR BAYAR SU KITLIĞI ORANININ 1.700 LITRE KABUL EDILDIĞINI AÇIKLADI

Türkiye'de 2020 yılında sıcaklıkların mevsim normallerini üzerinde seyretmesi nedeniyle son 50 yılın en sıcak üçüncü yılı yaşanmıştı. NASA geçtiğimiz günlerde uydu verilerine göre hazırladığı raporunda Türkiye'nin son 15 senenin en kurak dönemini yaşadığını açıklamış, düzenli bir şekilde yağmur yağmazsa mahsul alımının tehlikeye girebileceğini açıklamıştı.

Yaşam