Türklere hakaret eden Afgan’a altı yıl hapis talebi

Türklere hakaret eden Afgan’a altı yıl hapis talebi

Sosyal medyadan Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hakaret eden Afgan Sunatullah Saadat’a altı yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 9 Ağustos 2021’de sosyal medya paylaşımlarında “Afgan sosyal medya kullanıcısı Türk milletine hakaret etti” şeklindeki haber ve paylaşımlarla yer alan video içeriğine ilişkin youtube videosu bulunduğu kaydedilerek, şüpheli hakkında resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Bazı vatandaşlar tarafından CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu Kırşehir ve Antalya’da açılan soruşturmaların birleştirildiği kaydedildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğünce yapılan araştırma sonucunda videonun Afganistan vatandaşı Sunattullah Saadat’a ait olduğu tespit edildi. Saadat’ın youtube videosunun çözümlemesinde, “Beyefendi diyorsun ki geride kalan eğitimsiz, kendi ülkenizde gençler hangi halde? Dünyada beş kuruş için, on lira için hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin tane cami var Türkiye’de namaz kılan var mı? Gençleriniz yirmiden aşağı kelime biliyor mu? Ya niye bu kadar ayrımcılık” sözlerinin tespit edildiği belirtildi.

Şüpheliye ulaşılamaması üzerine 13 Ağustos 2021’de ifadesi alınmak üzere yakalama kararı verildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sunattullah Saadat hakkında, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından toplam 2 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapis talep edildi. Dava, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Öte yandan, şüpheli hakkındaki Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçundan açılan soruşturma ise devam ediyor.

TANJU ÖZCAN’I HEDEF ALIP TÜRK KADINLARINA HAKARET ETMİŞTİ

Gazeteci olduğu iddia edilen Sunatullah Saadat, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a hakaret etmişti.  Tepki çeken videosunda “Gece gündüze kadar göğüslerini göstererek para kazanan sizin gençleriniz değil mi? Google’a yaz, ne çıkıyor? Çıplak karılar çıkıyor. Sizin ülkenizi kültürle bozmuşlar” ifadelerini kullanmıştı.

ÇARK ETMİŞTİ

Saadat, yayınladığı videonun kesilmiş ve montajlanmış olduğunu iddia ederek “Ben Türkiye’de 1 sene yaşamışım ve Türkçe’yi de o kadar iyi bilmiyorum. Ben Tanju Özcan’ın haberini izledikten sonra çok duygulandım. Ben bir gazeteciyim kendi halkımı savunmak istedim. Biliyorsunuz bir insan duygulanınca saçma sapan şeyler de konuşur” demişti.

“Tanju bey halkın seçtiği bir adam, ondan da özür dilerim. Bütün Türk kadınlarından da özür dilerim” diyen Saadat, sözlerinin devamında “Ama kendiniz düşünün ben haklı olmasam da şimdi ben geldim Türk kadınlarına bir şey dedim bütün Türkiye ayağa kalktı. Nasıl bir belediye başkanı geliyor bütün Afganlara eğitimsiz, bilgisiz dilenci diye hitap ediyor. Onu da bir düşünün” demişti.