Türksat 5A devreye alındı

Türksat 5A devreye alındı

Türksat 5A Türkiye için oldukça önemli bir uydu. Bu uydunun fırlatılma aşaması sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Hemen ardından devreye alınması için gerekli çalışmalara başlandı.

Bu uydu diğerlerine göre çok daha önemli. Tek bir proje olmaması en kritik detaylar içerisinde yer alıyor. Yapılan açıklamalarda Türksat 5B ve 6A modellerinin de fırlatıma hazır hale geldiği söylendi. Eğer projeler başarılı olursa Türkiye’nin en gelişmiş uyduları uzaydaki konumunu alacak.

Bu uydularla ilgili genellikle yerli ve milli vurgusu çok fazla yapılıyor. Her ne kadar yerli kaynaklarla üretilse bile yine de yazılım ve bazı teknik donanımlar açısından başka ülkelerin de katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin kendi fırlatma rampası olmadığı için başka bir ülkede fırlatma işlemi yapıldı.

Türkiye'nin yeni uydusu

Türksat 5A, 5B ve 6A en önemli uydular içerisinde yer alıyor. Yerlilik oranı artırılan bu uydular birçok alanda kullanılacak. Öncelikle Türkiye’nin kendi GPS sistemi üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Elbette bu diğer küresel GPS sistemleri ile uyumlu olacak. Bir diğer önemli kullanım alanı güvenlik ile ilgili olacak.

Elon Musk TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan nedeniyle fırlatmayabilir

Yeni uyduların önümüzdeki yıl fırlatılacağı söyleniyor. Türkiye’nin bu konudaki hedefi kendi uydusunu üreten 10 ülkeden biri seviyesine ulaşmak.