Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Türkvet sistemi hacklendi ve verilerinin çalındığı iddia edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Türkvet sistemi hacklendi ve verilerinin çalındığı iddia edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı bulunan Türkvet 4 gündür http://hbs.tarim.gov.tr/ sitesi bakımda görünmekte

TWİTTER KULLANICISI ŞOK İDDİA 

4 gündür sisteme erişilemiyor ve işlem yapılamıyor bir twitter kullanıcısı tarafından iddiasına göre hacklendi ve tüm veriler ele geçirilmiş.

4fc0d83e-a611-46b0-ae20-b6e5740d4f45.jpeg

Tarım Bakanlığına ait TÜRKVET sitesi hwklenerek çöketilmiştir. Bundan dolayı gerek tarım ve hayvancılıkla ilgili hiç bir işlem yapılamamaktadır.

Tarımla ilgili bütün bilgiler ele geçirilmiştir

 

AÇIK OLDUĞUNDA BU LİNKTEN ULAŞILIYORDU

http://hbs.tarim.gov.tr/

c9c8877f-db6f-4066-b6a4-299a968fe866.png

 

ŞİMDİ BU LİNKE YÖNLENDİRİLİYOR

http://bakim.tarbil.gov.tr/

a6e48478-9527-4912-9b67-ef0ed5892214.jpeg

 

Barış Pehlivan’ın köşesine taşığıdı iddia ise;

İddia o ki, saldırganlar CryptoLocker adı verilen zararlı yazılımla bakanlığın tüm veri tabanını şifrelemiş durumda. Fidye istiyorlar ve böylesi saldırılarda ödeme yöntemi takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ve Türksat’ın da devreye girdiği ileri sürülüyor. 

Acı olan şu ki, kaybolan hazine değerindeki verilerin yedeği de elde yok. 

Düşünün; şu an biri sorsa Tarım ve Orman Bakanı’na “ne kadar hayvanımız ve ekilebilir alanımız var” diye... 

Bakan güncel bilgiyi paylaşamaz.  

Ört ki ölem!

 

 

 

 

Türkvet ve Koyun Keçi Kayıt Sistemi (KKKS), Tarım Bilgi Sistemi Projesi kapsamında yer alan Hayvancılık Bilgi Sistemi (HAYBİS)’nde birleştirilerek; tüm hayvan türlerinin tek bir sistemde kaydedileceği Hayvan Kayıt Sisitemi (TÜRKVET) ile hastalık, aşılama, numune takibi sistemlerinin yer alacağı Veteriner Bilgi Sistemi devreye alınmıştır.

 

Türkvet/KKKS’de yer alan verilerin “Hayvan Kayıt Sistemi” (TÜRKVET) ve “Veteriner Bilgi Sistemi”ne aktarımı tamamlanmış ve HAYBİS çatısı altında erişime açılmıştır.  Her iki sisteme de http://hbs.tarim.gov.tr/ adresinden erişim sağlanabilmekte olup, kullanıcılar tek bir şifreyle sisteme girerek yetkisine göre işlem yapabilecektir.

Yeni sistemin devreye alınmasıyla birlikte sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar tek bir sistemde kayıt altına alınmaya başlanmış olup, hastalıkları, aşılamaları, numune takip işlemleri de ayrı bir sistemde izlenebilnektedir. Daha sonraki dönemlerde kayıt altına alınacak tüm hayvan türleride aynı sistemde kayıt altına alınarak hareketleri ve hastalıkları izlenebilecektir.

 

TÜRKVET NEDİR?

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na dayalı olarak 02.12.2011 tarihli ve 28130 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında, ülkemiz sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alındığı Hayvan Kayıt Sistemidir.

“TÜRKVET” mobil uygulaması 4 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı. Bu uygulama ile yetiştiricilerin il/ilçe müdürlüklerine gelmesine gerek kalmadan hayvanlarına ait kayıtları takip edebilmesi ve daha sağlıklı bir veri tabanının oluşturulması hedeflenmektedir. Böylece kurumlarımızdaki iş yükünün de hafiflemesi sağlanacaktır. Ayrıca sahada çalışan personelin bilgisayara ihtiyaç duymadan sahada her türlü veriye ulaşabilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. 

“TÜRKVET” mobil uygulaması ile tüm kullanıcılar tarafından sisteme giriş yapmadan; büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpe numarası ile hayvanların ırk, cinsiyet, doğum tarihi ve aşı bilgileri ile "Ana Uygunluk Durumu" ve sevk edilmesi istenen hayvanların "Sevk Uygunluk Durumu" sorgulanabilmektedir.

Ayrıca “TÜRKVET” mobil uygulaması ile TÜRKVET kayıt sistemine erişim yetkisi bulunan kullanıcılar kullanıcı girişi yapabilmekte, böylece sahada anlık olarak işletme detaylarını, kişi bilgilerini, hayvanların işletmede kalma sürelerini, ana uygunluk durumunu ve sevk edilmesi istenen hayvanların sevk uygunluk durumunu görüntüleyebilmekte, veteriner sağlık raporu numarası veya karekod ile veteriner sağlık raporu doğrulaması yapılabilmektedir. Bu sayede yol kontrollerinde veteriner sağlık raporunun geçerli olup olmadığı kolluk kuvvetleri tarafından kontrol edilebilecektir.

“TÜRKVET” mobil uygulaması Android ve IOS marketlerden akıllı telefonlara yüklenebilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem