Tutuklu avukatlar açlık grevine başlıyor

Tutuklu avukatlar açlık grevine başlıyor

Bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 5 avukat, 24 Ocak’ta açlık grevine başlayacak.

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının bulunduğu 17 avukat, 14 Eylül 2018’de çıkarıldıkları ilk duruşmada tahliye edilmiş, bir gün sonra yeniden tutuklanmışlardı. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu 5 avukat, ‘hukuksuzluğa dikkat çekmek’ amacıyla açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

5 tutuklu avukat 24 Ocak’ta açlık grevine başlayacak.

Tutuklu avukatlardan Aytaç Ünsal’ın eşi avukat Didem Baydar Ünsal, “24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü itibariyle tutsak 5 avukat arkadaşımız açlık grevine başlayacak. Bu derin sessizliğe ses olabilmek için bu adaletsizliği, hukuksuzluğu teşhir etmek için kendi bedenlerini açlığa yatıracaklar. Duruşma gününe kadar bu açlık grevi devam edecek. Duruşmaya da bu şekilde gelecekler” dedi.

Duruşma 18-21 Mart tarihleri arasında yapılacak.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE, BİR GÜN SONRA YENİDEN TUTUKLAMA

12 Eylül 2017 tarihinde tutuklanan 17 avukat, bir yıl sonra çıktıkları ilk duruşmalarında tahliye edilmişti. Ancak tahliye kararının üzerinden 24 saat geçmeden savcının itirazıyla mahkemeye çıkarılan 6 avukat tekrar mahkemeye çıkarıldı. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da yer aldığı avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu yeniden tutuklandı. Tekrar görülen duruşmada ise tutuklu bulunan avukat Ahmet Mandacı ev hapsi ile tahliye edilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika