Tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'tan Soma mesajı

Tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'tan Soma mesajı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasının 4'üncü yılına ilişkin bir mesaj yayımladı. Avukatları aracılığıyla yolladığı...

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasının 4'üncü yılına ilişkin bir mesaj yayımladı. Avukatları aracılığıyla yolladığı mesajda Demirtaş, Türkiye halklarının, 4 yıl önce acısını asla unutulmayacak büyük bir katliama tanık olduğunun altını çizdi.

'ASIL SORUMLULAR TEDBİR ALMAYANLARDIR'
Demirtaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Soma Katliamı'nı ve suçluları unutmuyoruz. Türkiye halkları, tam dört yıl önce, acısı asla unutulmayacak büyük bir katliama tanık oldu. Soma'da gerçekleşen maden katliamında 301 canımızı yitirdik. Soma Katliamı'nda Türkiye halkları işçi kardeşlerini yitirirken, AKP iktidarı ise katliamı fıtrat olarak niteleyerek insanlığını yitirdi. Bu katliamlar, elbette ki fıtrat değildir. Soma katliamı başta olmak üzere Türkiye’de gerçekleşen her iş cinayetinin asıl sorumluları tedbir almayanlar ve denetlemeyenlerdir.

AKP İKTİDARINDA 21 BİNDEN FAZLA EMEKÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Türkiye'de emekçilerin yaşam hakkının korunması ve çalışma koşullarının güvenli  hale getirilmesi AKP iktidarının öncelikleri arasında hiçbir zaman olmadı. AKP'nin önceliği her zaman rant ve kâr hırsı oldu. AKP iktidarı işçilerin canı pahasına, sermayenin tarafında olmaya devam etmiş, işçi cinayetlerine davetiye çıkaran politikalar üretmiştir. Bu politikalar neticesinde AKP iktidarı süresince maalesef 21 binden fazla emekçi yaşamını yitirmiştir.

'ADALET ARAYIŞINI SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİMİZE SÖZ VERİYORUM'
İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda anayasal ve yasal mevzuatın yenilendiği, işçi katliamlarının pratikte önlendiği bir emek düzenini madenlerdeki işçiler, çiftçiler, fabrikalarda sömürülen emekçiler ve tüm emek örgütleri ile birlikte hayata geçirebileceğimize inanıyorum. Soma Katliamı'nda yaşanan acıları unutmadığımızın ve yakınlarının acısını halen içimizde hissettiğimizin bilinmesini istiyorum. Soma Katliamı'nda yaşamını yitirenleri tekrar saygıyla anıyor, bu katliam ile ilgili adalet arayışını sonuna kadar takip edeceğimizin sözünü veriyorum." (Kaynak: MA)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.