Tutuklu gazeteci Deniz Yücel: İyiyim ancak yalnız olmak işkence

Tutuklu gazeteci Deniz Yücel: İyiyim ancak yalnız olmak işkence

'Örgüt propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlamalarıyla tutuklanan Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, cezaevinden gazetesine bir mesaj gönderdi. Yücel, "İyi muamele görüyorum. Ancak...

'Örgüt propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlamalarıyla tutuklanan Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, cezaevinden gazetesine bir mesaj gönderdi. Yücel, "İyi muamele görüyorum. Ancak yalnız olmak bir çeşit işkence" dedi.

Deniz Yücel, cezaevinde kendisi ile görüşen CHP milletvekili Şafak Pavey aracılığıyla gazetesine durumu hakkında bilgi verdi. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, Die Welt gazetesinin internet sayfasında yer verdiği mesajda, 43 yaşındaki Yücel tutukluluk koşulları hakkında, "İyi muamele görüyorum. Ancak tek başına olmak neredeyse bir çeşit işkence" ifadelerini kullandı.

Haberde Yücel'in Silivri Cezaevi'nde tek kişilik bir hücrede kaldığı ve Yücel'in bunu, "Çok rahatsız edici' şeklinde yorumladığı, "Hücre dört metre genişliğinde, dört metre uzunluğunda. Pencereden baktığımda sadece altı metrelik bir duvar görüyorum. Ancak her halükarda sağlığım ve ruh halim iyi" dediği belirtildi.

Yücel'in Pavey'e Almanca bir bilgi notu yazıp vermek istediği, ancak cezaevindeki görevlilerin buna izin vermediği belirtildi. Bunun üzerine Yücel'in anlatımlarının Pavey tarafından not edildiği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde, söz konusu tutuklamayla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deniz Yücel'i "Alman Ajanı" ve "PKK temsilcisi" olmakla suçlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem