Tutuklu gazeteci Müyesser Yıldız: Yazılmamış 15 Temmuz kitabımı ele geçirmeye çalıştılar

Tutuklu gazeteci Müyesser Yıldız: Yazılmamış 15 Temmuz kitabımı ele geçirmeye çalıştılar

Tutuklu gazeteci ve Oda TV yazarı Müyesser Yıldız, tutuklanmasının nedeninin dijital arşivinin ele geçirilmek istenmesi olduğunu açıkladı.

"Yazılmamış 15 Temmuz kitabımı ele geçirmek istediler" diyen gazeteci Müyesser Yıldız, iktidarın, medyanın büyük bölümüne de diz çöktürdüğünü, tehdit edenlerin kaleminden başka bir şeyi olmayanlardan korktuğunu kaydetti.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, cezaevinden soruları yanıtlayan Müyesser Yıldız, "Biat etmiyorsan ya teröristsin ya da casus" ifadelerini kullandı.

"Bizlerin tüm imkânsızlık ve baskılara rağmen gazetecilik yapmamızı kabullenmediler" yorumunu yapan Yıldız, "Herkesi titretip, susturduğunu zannedenlerin, kaleminden başka hiçbir şeyi olmayan bizlerden korktuğu ortaya çıktığına göre, elbirliğiyle korku duvarını aşmanın zamanı değil midir" sorusunu sordu.

'Askeri casusluk' suçlamasıyla gözaltına alınan Yıldız, 12 Haziran 2020’de 'Devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin bilgileri açıklama' suçlamasıyla tutuklandı.

Yıldız, tutuklanması ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Uzun süredir hedefte olduğumuzu, bir fırsat kolladıklarını biliyorduk. Çünkü basın özgürlüğünün ortadan kaldırıldığı bir dönemde ısrarla ve inatla gazetecilik yapmaya devam eden sayılı ve de etkili kuruluşlardan biriydik. İktidar mensupları, yargı çevresi başta olmak üzere tüm kesimlerin takip ettiği bir yerdi. Çünkü onların da doğru bilgi ve habere ihtiyacı vardı. Evet sadece habercilik yaptık. Ama bu arada devlette, iktidarda ve iktidardan geçinen çevrelerde epey “düşman” biriktirdik. Birileri istiyor ki 'Bırakınız yapalım, bırakınız geçelim. Ve de Allahtan başka kimseye hesap vermeyelim'... Medyanın büyük bölümüne de diz çöktürdüler. Bizlerin ise tüm imkânsızlık ve baskılara rağmen gazetecilik yapmamızı kabullenmediler.

15 Temmuz büyük bir muamma ve görünen o ki birileri bunun daha uzun süre muamma olarak kalmasını istiyor. 15 Temmuz Balyoz-Ergenekon kumpaslarıyla başlayan/başlatılan sürecin devamıdır. Hedef önce TSK, sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.

Evimi terör örgütünün hücre eviymiş gibi sabahın 06.15’inde basın, neyim var neyim yok imajını almadan el koydular. Evet, amaçlarından birisi, arşivimin ele geçirilmesiydi. Bunları yeniden toparlamam zaman alacak. Ancak benden daha öncelikli olarak birilerinin kitap çalışmam olup olmadığını çok merak ettiğini sanıyorum. Çünkü AKP’liler dahil her kesimden insan 15 Temmuz’un kitabını ne zaman yazacağımı soruyordu. Galiba yazılmamış kitabı ele geçirmek istediler. Ama üzgünüm, düş kırıklığı yaşayacaklar. Aradıklarını bulamayacaklar."

Haberin Kaynağı ve devamı için

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.