Tutukluların parmaklarında parmak izi kırıkları

Tutukluların parmaklarında parmak izi kırıkları

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde OHAL gerekçe gösterilerek tutuklu ve hükümlüler parmak izi işkencesine maruz kalmaya başladı.Tutuklu ve hükümlüler, hapishaneye ilk girdiklerinde parmak izi veriyor ve fotoğrafları çekilirken, idare...

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde OHAL gerekçe gösterilerek tutuklu ve hükümlüler parmak izi işkencesine maruz kalmaya başladı.

Tutuklu ve hükümlüler, hapishaneye ilk girdiklerinde parmak izi veriyor ve fotoğrafları çekilirken, idare yeniden parmak izi alma dayatmasında bulunulduğu öğrenildi. Herhangi bir açıklama yapılmaması nedeniyle, uygulamaya tepki gösteriyor.

''PARMAKLARINDA EZİLME VE KIRIKLAR VAR’

ETHA’ya bilgi veren Av. Şule Recepoğlu, yaşananları şöyle aktardı: OHAL’den bu yana tüm cezaevlerinde yaşanan baskı Edirne’de de var. Görüş kısıtlanması, kitap ve yayın yasaklarının yanı sıra şimdi yeni bir işkenceyle maruz kalıyorlar. Tutuklular cezaevine ilk girdiğinde zaten parmak izi veriyor ve fotoğrafları çekiliyor. Parmak izlerinin yeniden alınmasına ilişkin herhangi bir gerekçe ortaya konmuş değil. Tutuklular buna tepki göstererek, parmak izi vermeyeceklerini açıklamışlar. Bunun üzerine revirden veya koğuşlardan zorla çıkarılarak parmak izi alınmaya çalışılıyor. Astım hastası bir tutuklu, yerlerde sürüklenerek parmak izi alınmaya götürülürken, krize girmiş. Parmak izi vermek istemeyenlerin birçoğunun parmaklarında ezilme ve kırıklar var.''

İDARE KENDİ ÇEKTİĞİ FOTOKOPİLERE BİLE EL KOYUYOR

Baskı ve işkencenin bununla da sınırlı olmadığını söyleyen Recepoğlu, “Hücrelerdeki kitaplar toplanmış durumda. İçerdekilerin yazdığı yazılar, şiirler veya çalışmaların hepsine el konulmuş. İdare, kendisinin çekip verdiği kimi fotokopileri bile koğuşlardan toplamış'' diye konuştu.

PKK davasından tutuklu ve hükümlülerin OHAL’den bu yana artarak devam eden baskılara tepki olarak açlık grevine girdiğini söyleyen Recepoğlu, görüştüğü tutsakların aktarımlarını “Baskılar siyasi kimliğimize ve örgütlü duruşumuzu hedefliyor'' sözleriyle anlattı.

Benzer baskıların Sincan, Şakran hapishanelerinde de yaşandığını aktaran Recepoğlu, önümüzdeki hafta Marmara bölgesindeki hapishanelerin durumuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklarını duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem