UBER yasal kısıtlamalar yüzünden Yunanistan’da faaliyetlerini durdurdu

UBER yasal kısıtlamalar yüzünden Yunanistan’da faaliyetlerini durdurdu

Yunanistan’da mobil seyahat uygulamalarına ilişkin yeni düzenlemeler yüzünden UBER, 10 Nisan’dan itibaren Yunanistan’da etkinliğini durdurma kararı aldı.

Yunanistan’da mobil seyahat uygulamalarına ilişkin yeni düzenlemeler yüzünden UBER, 10  Nisan’dan itibaren Yunanistan’da etkinliğini durdurma kararı aldı.Uber, Yunanistan’da yasal yönetmeliklerde yapılan yeni değişikliklerin  hizmetlerini etkileyen hükümlere sahip olduğunu belirterek, bu yeni çerçevede 10  Nisan’dan itibaren  UberX’in faaliyetlerini durdurma kararı alındığını açıkladı.

Açıklamada, önümüzdeki süreçte Uber’in yeni durumu ve mevzuatı  değerlendireceği, uygun bir çözüm bulmaya çalışacağı kaydedildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 2014’te "Ubertaxi" ile piyasaya giren  ve son 2,5 yıldır "UberX" ile hizmet veren firma, özellikle geçen yıl  popülaritesini artırmasıyla taksicilerin tepkisini toplamaya başlamıştı. Atina’da sıklıkla Uber karşıtı grev ve gösteriler  yaşanmıştı.Taksiciler, Uber’in faaliyetlerine son vermesini talep ederken,  özellikle turizm sezonunda grevleri artırma tehdidinde bulunmuştu.

Geçen günlerde, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından getirilen  Karayolları Trafik Kuralları ile ilgili kanun tasarısı kapsamında Uber ve ülkede  popüler olarak hizmet veren Beat gibi mobil seyahat uygulamalarına ilişkin  düzenlemeler, Yunanistan Meclisi tarafından oylanarak yasalaştırıldı. Böylece,  Uber’e ilişkin Yunanistan’da ilk kez düzenleme getirildi.

uber-taksi.jpg

Söz konusu düzenlemeye göre, Uber ve benzeri uygulamaların, yetkili  makama 1000 avroluk harç bedeli ödeyerek lisans alması zorunlu tutuluyor. Ayrıca, artık bu tür firmaların yasal temsilci göstermesi ve bununla  birlikte bir ofis açması ön koşulu getirildi. Taksi hizmeti veren bu  uygulamaların gelirlerini ülke yasalarına göre vergilendirilmesi ve  çalışanlarıyla yaptıkları sözleşmeleri Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı birime ibraz  etmesi şart koşuldu. Yasaya göre artık, lisanssız araçların yakalanması halinde 5  bin avro, tekrarında ise iki katı ceza öngörülüyor.