Ukraynalı şoför sınırdan geçemedi, Türk yolcu direksiyona geçti

Ukraynalı şoför sınırdan geçemedi, Türk yolcu direksiyona geçti

Ukrayna’da yaşayan Türkleri Romanya’ya geçirmeye çalışan otobüsün Ukraynalı şoförü, genel seferberlik emri kapsamında olduğu için sınırdan geçemedi. Direksiyona geçen Serdar Çatak, yolcuları Romanya sınırından geçirdi.

Çalışmak için Ukrayna’ya giden Serdar Çatak, Rusya’nın askeri müdahalesi nedeniyle Kiev’de mahsur kaldı. Çatak, Türkiye’ye dönüş yapmak için konsolosluğa başvurduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’na kaydını yaptırdığını anlattı. Çatak’a, saldırının ikinci günü Türkiye’ye gidecek iki otobüsün bilgisi verildi. Çatak, bavulunu bile almadan otobüse bindi.

Otobüs, 25 Şubat Cuma günü Romanya sınırına doğru hareket etti. Romanya sınır kapısına 16 saatte, yer yer otobanda ters şeritten giderek ulaştılar. Sınır kapısında ise 40 kilometrelik araç kuyruğunu yine ters şeritten giderek aştılar ve kapıya geldiler.

Sınır kapısında, otobüs şoförünün seferberlik emri kapsamında olduğu tespit edildi. Şoför sınırdan geçirilmedi.

Çatak’ın anlatımına göre; başka ülkelerden Ukrayna’ya gelen insanlar sınır kapısında yoğunluk oluşturduğu için otobüsleri hareket edemedi. Otobüsteki Türkler araçtan inerek, kalabalığı açtı ve otobüsün sınır kapısına ulaşmasını sağladı.

Ancak Ukraynalı şoförün, genel seferberlik ilanı kapsamında kaldığı sınırda anlaşıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ilan ettiği seferberlikte 18-60 yaş arası erkeklerin ülkeden çıkışını yasaklamıştı ve otobüs şoförü de 50’li yaşlardaydı.

Çatak ve otobüstekiler şoförün sınırı geçmesine izin verilmemesi üzerine otobüsü kendileri kullanmak istedi ancak Ukraynalı yetkililer uygun ehliyetli bir kişiyi istedi. Çatak. Ukraynalı yetkililere otobüsü kullanabileceğini bildirdi. Ancak otobüs kullanmasına izin verilecek sınıfta ehliyeti yoktu. Bir başka yolcunun araba kullanmayan ehliyeti yetkililere bildirdi. Otobüs, Çatak tarafından bu sayede Romanya sınırından içeri girdi.

"Askerde birkaç ay kullanmıştım"

Çatak, Romanya sınırından içeri doğru yaklaşık 70 kilometre ilerledi. Çatak, “Askerde birkaç ay (otobüs) kullanmıştım. Kendime de güvenim vardı. Ben götürürüm dedim, arkadaşlara da sordum. Kabul ettiler. Çünkü herkes kurtulmak istiyor. Eğer orada kalsak daha büyük problemle karşılaşacağız” dedi.

Çatak, Ukraynalı otobüs şoförünün de ülkeden çıkabilmek için eşiyle beraber geldiğini ve çıkmaya çalıştığını ancak sınırda yakalandığını bildirdi.

Çatak, Ukrayna’da 20 bin Türk olduğunu ve iki otobüsün yeterli olmadığını söyleyerek, kendisi Türkiye’ye ulaştıktan sonra Türklerin trenlerle tahliye edilmeye başladığını dile getirdi. Çatak, “Başta bu şekilde olsaydı, daha kolay çok sayıda insan çıkardı” diye gözlemini aktardı.

Çatak Kiev’in merkezinde ikinci gününe kadar çok sokak çatışması görmediklerini ancak sınır uçlarında bombalarla karşılaştıklarını söyledi.

Çatak Romanya’ya giderken neyle karşılaşacaklarını bilmeden hareket ettiklerini ve tehlike altında yolculuk yaptıklarını da belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya