Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal ... Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'yle birlikte üç yeni barajın yapılacağını söyledi.

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi tepkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. "Binlerce metre aşağıdaki bir hareketin Kanal İstanbul ile bağlantı kurulması abesle iştigaldir" diyerek deprem yorumlarına ilişkin konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Bu işin uzmanları, bilim adamları bu konu ile ilgili, depreme hiçbir etkisi olmayacağına dair zaten noktayı koydular" dedi. 

Karaismailoğlu, projeyle birlikte üç yeni barajın yapılacağını da belirterek, İstanbul'a daha fazla su rezervi kazandırılacağını söyledi.

"İhtiyaç olan her yerde böyle kanallar var"

Kanal İstanbul'un önemli bir ihtiyaç olduğunu öne süren Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul gibi kanalı ilk defa Türkiye yapmıyor. Dünyada ihtiyacı olan her yerde böyle ulaşım yolları dizayn ediliyor ve de yapılıyor. Özellikle Kuzey Avrupa kanallar ülkesidir. Panama, Süveyş, Kiev Kanalları ihtiyaçtan doğdu. Karadeniz'e kıyısı olan tüm ülkeler limanlarına çok ciddi yatırım yapıyor. Çünkü bu ticaretin başka türlü yönetilmesi artık mümkün değildir. Denizler, çok büyük hacimli malları tek bir parçada taşıyabilecek güçtedir. Bu yüzden dünya ticaretinin yüzde 90'ını taşıyan deniz ticaretine mutlaka önem verip alternatifler üretmek zorundayız. Tüm bu ihtiyaçlardan dolayı bu ticaret gelip İstanbul Boğazına dayanıyor" dedi.

"İstanbul'a yeni su rezervleri kazandırılacak"

Bakan Karaismailoğlu, projeyle birlikte 3 yeni baraj yapılacağını, böylece İstanbul'a yeni su rezervlerinin kazandırılacağını belirterek, "Kanal İstanbul'u yapabileceğimiz yerlerle ilgili alternatif güzergahlar araştırdık. Beş tane güzergah tespit edildi. Beş güzergahın içinden coğrafi yapıya ve kanala en uygun yer olarak bugün konuştuğumuz güzergah tercih edildi. Burası 45 kilometre uzunluğunda Karadeniz'den başlıyor ve Sazlıdere Barajı'na geliyor. Adeta 78'i doğal bir kanal olan bir yer. Geriye kalan yüzde 22'sinde de ciddi bir toprak hareketi olacak. Buradaki su kaynaklarıyla alakalı işin uzmanı bilim adamlarıyla çalışıldı. Sazlıdere Barajı Kanal İstanbul güzergahı içerisinde kalıyor. Bu da İstanbul'a yüzde 2,9 seviyelerinde bir su rezervi katıyor. Burada alternatif olarak 3 baraj yapılacak. Karamandere, Hamzalı ve Pirinççi Barajı ile birlikte Sazlıdere'den kaybedeceğimiz suların çok daha fazlasını İstanbul'a kazandırılmış olacak. Bir su eksikliği yaşanmayacak. Daha fazla su rezervi kazandırılacak. Melen'den, 200 kilometre öteden su getirildi. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde yapıldı. Bu lojistik koridorların imalatı için ve de önümüzdeki yıllarda gelişecek, önümüzde oluşacak bir sıkıntı ve bir problem olarak duran bu ticari tüketime yön vermek için Kanal İstanbul olmazsa olmazdır" diye konuştu.

Deprem yorumları

Kanal İstanbul projesinin depremlerle ilişkisi hakkında konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul'un derinliği 20,75 metredir. Vezneciler Metro İstasyonunun derinliği 60 metredir. Bağcılar'daki metro istasyonunun derinliği de 60 metre civarındadır. O zaman depremi tetikleyecek diye metroları da yapmasa mıydık? Binlerce metre aşağıdaki bir hareketin Kanal İstanbul ile bağlantı kurulması abesle iştigaldir. Bu işin uzmanları, bilim adamları bu konu ile ilgili, depreme hiçbir etkisi olmayacağına dair zaten noktayı koydular. Yaptığımız projelerinin yanında bizim için o kadar da zor bir proje değil" dedi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Kanal İstanbul Projesi arasında bir ilişki bulunmadığını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, "Dün Deniz Kuvvetleri komutanımız buradaydı. Savunmayla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Dışişleri Bakan yardımcımız da Montrö ile Kanal İstanbul projesinin herhangi bir ilişkisinin olamayacağını söyledi. Zaten Montrö Boğazlar Sözleşmesi, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazını kapsar. Kanal İstanbul sadece, İstanbul Boğazına alternatif bir su yoludur" diye konuştu.

Proje çalışmaları sebebiyle elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi kaynaklarda kesinti yaşanabileceği yönündeki sorulara ise Bakan Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul ile alakalı sorusunun karşılığı olmayan hiçbir konu yok. Tabii ki bir alt yapı çalışması olacak. Bunların çözümleri de mevcuttur. Bütün imalatların hepsi finans maliyetleri içerisinde olacaktır. Biz dört başı mamur bir iş yapıyoruz. Alt yapısıyla, üst yapısıyla, bütün ulaşım ve alt yapı ihtiyaçları, elektrik, su, doğalgaz gibi hepsi planlanıp projelendirildi. Bakanlığımız bu konuda yıllardır çalışıyor. Cevaplanamayacak hiçbir soru bırakmadık. Çok ciddi uzmanlar bu işte çalıştı. Uzun soluklu bir çalışma sonucunda hazırlanmıştır. İnşallah el birliğiyle ülkemize vizyon kazandıracak. 2053, 2071 planları yapan Büyük Türkiye için bu projeler olmazsa olmazdır" şeklinde yanıt verdi.

"Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak" haberi, 03 Temmuz 2021 tarihinde yazılmıştır. 03 Temmuz 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 21 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 10:40 Ahmet Yılmaz: MTP, Ankara’da Yavaş’ı Destekliyor
 2. 10:38 Özgür Özel: “Hatay’ı AK Parti yerine Lütfü Savaş’a emanet etmeyi tercih ederim”
 3. 10:29 İlaçta radikal değişim: Vatandaşlar denek olarak kullanılacak
 4. 10:22 Yıldıray Oğur: İttifak fikrinden de uzaklaşmış, ona lanetler okuyarak bir seçime giriyor muhalefet
 5. 10:19 Gram altında yeni rekor!
 6. 10:16 Hüsnü Şenlendirici: Aday gösterildim ama AK Parti'den değil
 7. 09:52 CHP'de adayı beğenmeyen İlçe başkanı ve yönetimi istifa etti!
 8. 09:48 Parayı ver stajı kap: Üstüne para istiyorlar
 9. 09:41 Mehmet Tezkan: FETÖ’cü darbe biliniyordu kavgası
 10. 09:36 Batan gemideki aşçı Zeynep'in mesajları ortaya çıktı
 11. 09:30 Esra Ezmeci'nin itiraf köşesi: Kayınvalidem cinsel içerikli fotoğraflarını babama gönderiyor
 12. 09:23 Fernando Alonso: Aston Martin'in 2023 güncelleme sorunları tekrarlanmayacak
 13. 09:18 Belgeleriyle açıkladı: Deprem bölgesinde 90 bin 200 seçmen kayıp
 14. 09:15 Manisa'da CHP’li adayın başvurusu kabul edilmedi, 'elektrik kesintisi' iddiasıyla itiraz edildi
 15. 09:08 İYİ Parti'nin ABB adayı Cengiz Topel Yıldırım: Mansur Yavaş'ın belediyeciliği bomboş
 16. 09:01 “Niye o FETÖ’cünün yazısını RT ediyorsun” diyorlar, ya hu o kişi bana, kızıma iftira eden biri
 17. 08:51 İmam hatiplerde devamsızlık sorunu
 18. 08:49 Sağlık Bakanlığı'na 27 bin sözleşmeli personel alımı ilanı Resmi Gazete'de
 19. 08:41 Timur Soykan: Bakan Ersoy, Bodrum’u yiyip bitiriyor
 20. 08:37 Serdar Ortaç yine sarhoş: Yardımcısı canlı yayını zorla kapattırdı
Gündem Haberleri