Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2023 Yılı Bütçe sunumunu yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda ulaştırma ve haberleşme alanlarında bakanlığının, proje çalışma ve hedeflerini anlattı. Ulaştırma ve haberleşme alanında yapılan yatırımlarla, 18 milyondan fazla vatandaşa iş imkanı sunduklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizin üretimine 1 trilyon 139 milyar dolarlık katkıda bulunduk. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'ya katkımız 548,5 milyar dolara ulaştı" dedi.

'Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık'

Demiryollarına yapılan yatırımları aktaran Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık. İstanbul'da Marmaray, Ankara'da Başkentray, İzmir'de İZBAN, Gaziantep'te GAZİRAY başta olmak üzere, bugüne kadar toplam 345.1 kilometre kent içi raylı sistem hattını tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk" diye konuştu.

'Karayollarındaki yatırımlarımızla ülkemize çağ atlattık'

Bakan Karaismailoğlu, karayollarında yapılan projelerle ilgili, "Karayollarındaki yatırımlarımızla ülkemize çağ atlattık. Bölünmüş yol ağımızı 6 bin 100 kilometreden 29 bin kilometreye çıkardık. Son 20 yılda, araç sayısı 8 milyondan 26 milyona yükselmesine rağmen trafik sıkışıklığı çok daha az. 2003 öncesindeki toplam tünel uzunluğunu 14 kattan fazla artırarak 50 kilometreden 720 kilometreye çıkardık. 2003 yılından beri toplam 419 tarihi köprünün restorasyonunu tamamladık" dedi.

Haberleşmede de çok güçlü bir altyapı tesis ettiklerini anlatan Bakan Karaismailoğlu, "Dijitalleşmeye hız kazandırdık. e-Devlet'i kullanan vatandaşlarımızın sayısı 60 milyonu aştı. Haberleşmede sektör büyüklüğümüzü yıllık bazda yüzde 41 daha artırdık. 266 milyar TL'ye ulaştırdık. Mobil abone sayımız 91 milyona ulaştı. 4.5G hizmeti alan abone sayımız 83.4 milyonun üstünde. 2003 yılında 23 bin olan geniş bant abone sayısı bugün 91.3 milyon" açıklamasında bulundu.

'Denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralamaya hazırlanıyoruz'

Bakanlığının uydu haberleşme hizmetlerine de değinen Bakan Kararismailoğlu, "TÜRKSAT 5A ve 5B'yi devreye aldık. Uydularımız 3 kıtaya yayılan geniş bir coğrafyaya hizmet veriyor. 3 tarafı denizlerle çevrili vatanımızın "denizci ülke" kimliğini yeniden inşa ettik. Dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirecek Türkiye'nin denizlerdeki lojistik hakimiyetini artıracak Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralamaya hazırlanıyoruz" dedi.

Bakan Karaismailoğlu, bakanlığının devam eden projeleriyle ilgili de şunları söyledi:

"3 bin 665 kilometre bölünmüş yol yapımı devam ediyor. 458 kilometre uzunluğunda 127 karayolu tüneli, 80 kilometre uzunluğunda 488 köprü ve viyadük inşa ediliyor. 4 bin 262 kilometre hızlı tren hattının yapım çalışmalarına devam ediyor. Üç Havalimanımızın inşası devam ediyor. 10 liman tesisimizin yapımı sürüyor. 50 bin kilometrelik fiber altyapı çalışmamız devam ediyor. Ankara da AKM-Gar-Kızılay Metro hattını, Tunceli Singeç Köprüsü'nü ve bağlantı yollarını, Zigana Tüneli'ni, Kayseri-Anafartalar Tramvay Hattı'nı, Çukurova Havalimanı'nı, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattını, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi dev projeleri milletimizin hizmetine sunacağız."

Bakan Karaismailoğlu, Yerli Haberleşme Uydusu Türksat 6A'nın 2023 yılında uzaya fırlatılacağı bilgisini de paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı'nın işletmesiyle ilgili "25 yıl işletme süresi karşılığında toplam 8 milyar 555 milyon Euro kira alacağız. Kira bedelinin yüzde 25'i olan 2 milyar 138 milyon Euro, Yani 50 milyar TL Mart 2022'de devletimizin, milletimizin kasasına girdi" dedi.

'Trafik kazaları yüzde 82 azaldı'

Trafik kazalarının yüzde 82 azaldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Yatırımlarımızla, her yıl ortalama 13 bin 100 vatandaşımızın canını kurtarıyoruz. Tüm bu hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye'nin geleceği için 198 milyar dolarlık yatırım planladık. Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda ülkemizin adını dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yazdırmak için karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme sektörlerimizde 2053 Master Planı'mız çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2053 yılına kadar bölünmüş yol uzunluğunu 38 bin 60 kilometreye ulaştıracağız. Demiryolunda, hızlı tren bağlantısına sahip il sayımızı 8'den 52'ye yükselteceğiz" diye konuştu

Yatırımların hızla artacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Yıllık yük taşımacılığı 55 milyon tondan 448 milyon tona ulaşacak. 13 bin 128 kilometre olan demiryolu hat uzunluğumuzu, 2053 yılına kadar 28 bin 590 kilometreye çıkartmayı planlıyoruz. Havayolunda 210 milyon olan yolcu sayısı 2053 yılında 344 milyona yükselecek. Liman tesisi sayımızı 217'den 255'e yükselteceğiz. Fiber hat uzunluğu tüm ülke sathında yaygınlaşarak 1.5 milyon kilometreye ulaşacak" dedi.