Uluslararası Enerji Ajansı: Yenilenebilir enerji, 2025'e kadar en büyük elektrik üretim kaynağı olacak

Uluslararası Enerji Ajansı: Yenilenebilir enerji, 2025'e kadar en büyük elektrik üretim kaynağı olacak

Önümüzdeki beş yıl içerisinde güneş enerjisinin, kömürü geçmesi bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre yenilebilir enerji, 2025 yılına kadar en büyük elektrik üretim kaynağı olacak.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde güneş enerjisinin, kömürü geçmesi bekleniyor.

Raporda, Ukrayna'daki savaş nedeniyle oluşan enerji krizinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi artırdığı vurgulandı. IEA Başkanı Fatih Birol, ülkelerin yalnızca iklim değişikliği hedeflerine ulaşmaya çabalamadığı, aynı zamanda, enerji güvenliği ve tedarik zincirlerini Çin'den uzaklaştırma yönünde yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptığını söyledi.

Birol, "Dünyanın en büyük ekonomileri arasında endüstri sektörünün bir sonraki aşamasında lider olmak için güçlü bir rekabet var. Güneş, rüzgar enerjisi ya da elektrikli araçlar gibi" dedi. Raporda, yenilenebilir enerji kapasitesinin 5 yıl içerisinde Çin'in bugünkü enerji kapasitesine eşit olan 2.400 gigawatt artırılacağı bilgisi paylaşıldı. 

Çin'in yenilenebilir enerji alanında "dominant ülke" olmayı sürdürdüğünü belirten IEA Başkanı, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali fosil yakıt yatırımlarını artırmanın bahanesi olmamalı" dedi. Birol, fosil yakıt yatırımlarının artmasının iklim değişikliği hedeflerini tehlikeye atacağını kaydetti. 

Etiketler :