‘Uluslararası hukukta da böyle bir şey yok’ diyen Erdoğan, fikir değiştirdi!

Üç gün önce "Meşru hükümetle darbeci arasında arabulucu olunur mu" diyen Erdoğan'ın, 3 gün sonra, yani dün "fikir değiştirmesi" dikkat çekerken, konu muhalefetin de gündemine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar...

Üç gün önce "Meşru hükümetle darbeci arasında arabulucu olunur mu" diyen Erdoğan'ın, 3 gün sonra, yani dün "fikir değiştirmesi" dikkat çekerken, konu muhalefetin de gündemine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar akşamı katıldığı bir programda, " Ya bir tarafta darbeci var bir tarafta meşru hükumet var. Meşru hükumet ile darbeci arasında arabulucu olunur mu?" sözleriyle muhalefete yüklenmişti.

Erdoğan, Libya meselesiyle ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirmişti. Erdoğan, programda, Libya'daki taraflar arasında arabulucu neden olunamayacağını savunurken, Kılıçdaroğlu için, "İnanın bu adam uluslararası hukuku bilmiyor. Ya bir tarafta darbeci var bir tarafta meşru hükumet var. Meşru hükumet ile darbeci arasında arabulucu olunur mu? Her iki taraf meşru olur orada kalkarsın, orada arabulucu olmanın yollarını ararsın. Bir tarafta darbeci var bu neye benziyor? Türkiye'de PKK terör örgütü ile kalkıpta devletimiz arasında arabulucuk yapmayı teklif edenler var ya -maalesef Amarika da buna soyundu. Biz asla dedik reddettik- buna benzer. Uluslararası hukukta da böyle bir şey yoktur, uluslararası savaş hukukunda da yoktur, böyle bir diplomasi anlayışı da olmaz" ifadelerini kullanmıştı.

Hafta sonu "Meşru hükümetle darbeci arasında arabulucu olunur mu" diyen Erdoğan'ın, 3 gün sonra, yani dün "fikir değiştirmesi" dikkat çekerken, konu muhalefetin de gündemine girdi.

ÖZTRAK SORDU: BUNUN ADI NEDİR?

Dün Putin'le Libya da ara buluculuğa soyunan Erdoğan'ın 3 gün önceki (5 Ocak 2020) sözleri. Şimdi bunun adına ne denir?

a)Devlet yönetiminde süflilik

b)Uluslararası hukuku bilmemek

c)Dış politikayı bilmediğini bilmemek

d)Kendiyle çelişmek

e)Hepsi pic.twitter.com/8I0gM83TOL

— Faik Öztrak (@faikoztrak) January 9, 2020

ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTILAR

TürkAkım projesinin açılışı için İstanbul’a gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir buçuk saat arayla dün iki görüşme gerçekleştirdi. İkinci görüşme sonrası yayınlanan ortak açıklamada ise özellikle Libya ile ilgili dikkat çeken bir çağrıda bulunuldu.

Söz konusu çağrıda, Libya'da iç savaşı sürdüren iki tarafa; Sarraj ve Hafter güçlerine 12 Ocak 00:00 itibariyle ortak ateşkes çağrısı yapıldı.

Muhalefet ise, bu çağrıdan sonra Erdoğan'a Pazar günkü sözlerini hatırlattı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, dün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ortak açıklama metni basınla paylaşırken, söz konusu çelişkiye de dikkat çekti.

İşte o basın metni:

İKİ ÜLKE HANGİ ÇAĞRIDA BULUNDU

Libya’daki gelişmeleri büyük bir endişeyle izlediklerini ve Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını sürdürdüklerini söyleyen Türkiye ve Rusya ülke, ülkede devam eden çatışmaların Libyalılar arasındaki bölünmüşlüğü derinleştirdiğine dikkat çekti.

Ortak açıklamada, ‘‘Libyalılar arasında BM himayesinde kapsamlı bir siyasi süreci başlatmak için en önemli önceliği, ateşkesin derhal sağlanması teşkil etmektedir. Mevcut kritik şartlar altında ve ilgili BMGK Kararlarının ortaya koyduğu amaçlar ışığında inisiyatif almaya karar verdik. Bu çerçevede, arabulucular olarak, Libya’daki tüm taraflara çatışmaları 12 Ocak günü saat 00.00 itibarıyla durdurmak, sahada istikrarın sağlanması ve Trablus ile diğer şehirlerde günlük hayatın normalleştirilmesi için gereken önlemlerle desteklenen sürdürülebilir bir ateşkes ilan etmek, Libya halkının acılarına son vermek ve ülkeye barış ve refahı yeniden getirmek için derhal bir müzakere masasının etrafında bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz’’ denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika