Uluslararası piyasalar haftaya yükselişle başladı

Uluslararası piyasalar haftaya yükselişle başladı

Küresel hisse senedi piyasaları ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın güçlü teşvik paketine destek çıkan açıklamalarıyla pozitif oldu.

Bakan Yellen, yeterli koronavirüs teşvik paketinin hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini, aksi takdirde istihdamda ve ekonomide yavaş toparlanmayı riske edeceğini söyledi

Küresel hisse senetleri Yellen’ın güçlü teşvike destek veren açıklamalarıyla yeni haftaya rekoru genişleterek başlattı. Cuma günü yüzde 0,4 yükselerek rekor tazeleyen S&P 500’de vadeliler haftanın ilk işlem gününe de pozitif başladı. Asya’da Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng endeksleri yüzde 1'in üzerinde artış kaydetti.

Endekslerin yukarı yönlü hareketini ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın teşvik paketine dair açıklamaları destekledi.

Janet Yellen, yeterli koronavirüs teşvik paketinin hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini, aksi takdirde istihdamda ve ekonomide yavaş toparlanmayı riske edeceğini söyledi.

CBS’e röportaj veren Yellen “İstihdam piyasasında dengenin kaybolmasından korkuyorum” açıklamasını yaptı.

Yellen düşük maaşlı çalışanların, azınlıkların ve kadınların uzayan ekonomik yavaşlamadan en çok zararı görecek gruplar olacağını dile getirdi. Yellen “İstihdam piyasasında dipsiz bir kuyudayız. Almamız gereken çok yol var” ifadelerini kullandı.

Yellen CNN’e verdiği demeçte yetersiz bir destek paketi durumunda istihdam piyasasının toparlanmasının 2025’e kadar sarkabileceğini belirtti.

Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin doğrudan istihdama yönelik olmadığını kabul etse de “Harcama paketi çalışan talebi yaratacaktır” dedi.

Ekonomi