Uluslararası Uzay İstasyonunun robotik kolunda kaza sonucu delik açıldı

Uluslararası Uzay İstasyonunun robotik kolunda kaza sonucu delik açıldı

Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) kargo ve personel mekiklerini ana modüle demirlemek için kullanılan robotik kolunda bir kaza sonucu delik açıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) kargo ve personel mekiklerini ana modüle demirlemek için kullanılan robotik kolunun, uzay enkazı parçasının çarpması sonucu hasar gördüğü ve bir delik açıldığı bildirildi.

Kanada Uzay Ajansının (CSA) yaptığı açıklamada, ajansın ürettiği ve operasyonlarını uzaktan yürüttüğü "Canadarm2" adı verilen robotik kolun dirsek kısmında 35 santimetre çapında bir delik açıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Yapılan analizlerde hasarın kolun eklemlerinde birini ve onun termal kılıfını etkilediği tespit edilmiştir. Hasar, kolun performansını etkilemeyecektir." ifadelerine yer verildi.

Yörüngedeki enkaz risk oluşturuyor

Radar takip sistemlerinden elde edilen veriler, Dünya yörüngesinde 10 santimetreden büyük yaklaşık 23 bin insan yapımı nesnenin kontrolsüz dolaştığını gösteriyor.

Aşamalı fırlatma roketlerinin geride bırakılan kısımları, uydu ve teleskoplardan kopan parçalar, yörüngede çarpışan yapay cisimlerin kalıntıları ve ISS'de görevli astronot ve kozmonotların uzay yürüyüşleri sırasında düşürdükleri şeyler yörüngedeki enkaz yığınına ekleniyor.

Ayrıca, radarla takibi imkansız olan, 1 santimetre ile 10 santimetre arasındaki 500 binden fazla parçanın da Dünya çevresinde hareket ettiği tahmin edilmekte.

Uzay enkazının büyük bölümü yeryüzünden 2 bin kilometreye kadar irtifadaki uzay boşluğunu tarif eden "Alçak Yer Yörüngesi"nde bulunuyor. Yeryüzü gözlem ve hizmet uydularının büyük bölümü ve Uluslararası Uzay İstasyonu bu yörünge bölgesinde yer alıyor.

Saatte 35 bin kilometreyi aşan hızlarda hareket eden irili ufaklı nesneler, aktif durumdaki uydu ve araçlara zarar verme olasılığının yanı sıra ISS’de görev yapan astronot ve kozmonotlar için de hayati tehlike yaratıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji