Ünlü yazar, Doğu Perinçek'e imza verip çağrı yaptı

Ünlü yazar, Doğu Perinçek'e imza verip çağrı yaptı

Ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu, hangi siyasi partiden olursa olsun herkesi demokratik dayanışma için seçim kurullarına gidip imza vermeye çağırdı. "Bu çağrım eski gençlik ve dava arkadaşım Doğu Perinçek için daha ayrı...

Ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu, hangi siyasi partiden olursa olsun herkesi demokratik dayanışma için seçim kurullarına gidip imza vermeye çağırdı. "Bu çağrım eski gençlik ve dava arkadaşım Doğu Perinçek için daha ayrı ve özel bir anlam da taşımaktadır" diyen Cumhuriyet yazarı Behramoğlu  aynı zamanda Doğu Perinçek için imza  verdiği de öğrenildi. Harbiyeler’in kapatılmasıyla açıkta kalan gençlerden bazılarının da Doğu Perinçek’e imza verdiği aktarıldı. İzmir’de yaşayan ve Harbiyeler kapandıktan sonra üniversitede eğitimlerine devam eden bazı gençler öğrenciler, “ Doğu Perinçek’te aday olmalı'' diye fikirlerini belirtti.

Behramoğlu'nun konuşması:

"Cumhurbaşkanlığına adaylık demokratik bir haktır. Ancak siyasi yönetim her konuda olduğu gibi bu konuda da engeller çıkarmaktadır. Bu nedenle hangi siyasi partiye ilişkin olursa olsun Cumhurbaşkanlığı başvurusu önündeki engellere karşı demokratik bir dayanışma göstermek görevimizdir. Bunun için seçim kurullarına giderek gerekli imzaların verilmesi çağrısında bulunuyorum. Hiç kuşkusuz eski gençlik ve dava arkadaşım Doğu Perinçek için bu çağrım daha ayrı ve özel bir anlam da taşımaktadır."

ataol-behramoglu.jpg

Ataol Behramoğlu Kimdir?

İlkokul üçüncü sınıfa kadar Kars'ta öğrenim gördükten sonra; ilk, orta ve lise öğrenimini babasının Ziraat Müdürü olarak görev yaptığı Çankırı’da tamamladı. İlk şiirleri "Ataol Gürus" adıyla Yeni Çankırı, Yeşil Ilgaz, Çağrı gibi yerel gazete ve dergilerde yayınlandı.

1960 yılında lise öğrenimini tamamlayan Ataol Behramoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1966 yılında mezun oldu. 1962'de üyesi olduğu Türkiye İşçi Partisi'nin (TiP) örgütlenme çalışmalarına katıldı.Yükseköğrenimi sırasında Yapraklar, Dost, Evrim, Ataç gibi dergilerde çıkan şiirleriyle dikkat çekti. Bu dönemin şiirlerini bir araya getiren ilk şiir kitabı Bir Ermeni General, 1965'te Ankara'da Toplum Yayınevi'nce basıldı. Gençlik dönemi şiirlerinde Orhan Veli, Attilâ İlhan ve İkinci Yeni şiirinin ortak özellikleri etkindir.

1974'te af yasasından yararlanarak ülkeye dönen Behramoğlu, Muhsin Ertuğrul yönetimindeki İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak çalışmaya başladı. 1975'te kardeşi Nihat Behram ile çıkardıkları edebiyat-kültür dergisi “Militan'' büyük ilgi gördü.[2] Bu dönemde Ataol Behramoğlu’nun "Ne Yağmur…Ne Şiirler…(1976)", “Kuşatmada (1978)'', “Mustafa Suphi Destanı" (1979), "Dörtlükler" (1980) adlı kitapları yayımlandı.

1979'da Türkiye Yazarlar Sendikası genel sekreteri oldu. Rus aslıllı Ludmila Denisenko ile evliliğinden kızı Barış o yıl dünyaya geldi.

1982'de Barış Derneği kurucu ve yöneticisi olarak tutuklandı, on ay tutuklu kaldı. Cezaevinde bulunduğu sırada, Asya-Afrika Yazarlar Birliği 1981 Lotus Ödülü'nü kazandı.

Almanya’da "Kızıma Mektuplar (1985)", "Türkiye, Üzgün Yurdum, Güzel Yurdum" (1985) adlı şiir kitapları ve "Mustafa Suphi Destanı"nın yeni bir basımı yayımlandı. Şiirlerinden Macarcaya yapılan bir seçmeler 1988’de Budapeşte’de “Europa'' yayınevince yayımlandı.

1995’te Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı seçilen şair; bu görevi 1999’a kadar iki dönem sürdürdü. 2002'de Türkiye P.E.N. Yazarlar Derneği "Dünya Şiir Günü Büyük Ödülü"'nü aldı. 2008 yılında şiirlerinden geniş bir seçmeler Amerika Birleşik Devletlerinde yayınlandı. Aynı yıl kendisine Rusya Federasyonunca uluslararası Puşkin Nişanı verildi.

  •  

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem