Ünsal Ünlü hesapladı: New York'taki Türkevi yerine kaç öğrenci yurdu yapılabilir?

Gazeteci Ünsal Ünlü, inşaat işinde olan bir arkadaşıyla yurt maliyetini hesapladıklarını ve 100 kişilik bir öğrenci yurdunun 500 ila 750 milyon liraya mâl olduğunu söyledi. New York'taki Türkevi ise 1,5 milyar dolara mâl olmuştu.

Pandeminin bitmesiyle birlikte yüz yüze eğitim de başlıyor. Üniversitelerin açılması, fahiş kira fiyatları nedeniyle barınma sorununu da Türkiye’nin gündemine getirdi. Öğrenciler, İstanbul’da ‘barınamıyoruz’ diyerek eylem yaptı. Eyleme polis müdahale etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Elinize dilinize dursun" diyerek öğrencileri ve muhalefeti azarladı.

Gazeteci Ünsal Ünlü, YouTube kanalında yaptığı yayında New York’taki Türkevi’nin maliyeti ile yurt yapım maliyetlerini kıyasladı. Ünsal Ünlü 1,5 milyar dolara mâl edilen binayla ilgili olarak "İnşaat işinden çok iyi anlayan bir arkadaşımla oturup 100 kişilik bir öğrenci yurdu ne kadara mâl edilir diye hesap yaptık" dedi.

Ünlü’nün hesabına göre; içinde sosyal alanları, kütüphanesi, çalışma alanı, yemekhanesi ve küçük bir spor salonu olan 100 kişilik öğrenci yurdu TOKİ tarafından kâr da konulmasına rağmen 500 ila 750 milyon liraya yapılabiliyor.

Yayının tamamı için tıklayın