ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumurta 100 lira olacak

ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumurta 100 lira olacak

ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumu... Rekabet Kurulu, bazı yumurta üreticilerine kartelleştikleri iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma açılan yumurta üreticileri iddiayı reddederken fiyatların artacaklarını ve zor durumda olduklarını bildirdi.

Rekabet Kurulu, kartel-uyumlu eylem iddiasıyla Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’ne (YUM-BİR) üye birlikler ile üretici şirketlere soruşturma kararı aldı. Artan maliyetler sebebiyle zorluk çeken YUM-BİR’e üye birlik başkanları ve firma yetkililerinden açıklama geldi. Açıklamalarda sürekli zarar eden, küçülen ve iflaslar yaşayan sektörün bu yönde bir anlaşma içinde olamayacağını belirtilerek, kendilerini savunacaklarını belirterek karşı dava açacaklarını açıkladılar.

Soruşturmaya konu olan iddianın aksine birlikler arasında yapılan görüşmelerin piyasanın durumu ile ilgili bilgilendirmelerden ibaret olduğu iddia edildi. Dünya’ya konuşan sektör temsilcileri sektörün darboğazdan çıkmak için ciddi bir mücadele verdiğini belirterek çözüm arayışlarının sonuçsuz kaldığını bildirdi.

Soruşturma sonunda yumurta üreticilerine yönelik iddiaların asılsız çıkacağını inandıklarını belirten temsilciler yumurta fiyatlarının artacağını bildirdi.

Dünya’ya konuşan sektör temsilcileri şöyle:

“DÖVİZ KURU MALİYETLERİMİZİ ARTIYOR”

Bandırma YUM-BİR Başkanı Mehmet Aytekin:

“Rekabet Kurulu’nun dönem dönem enflasyonu tetikleyen ürünler ile alakalı soruşturma açtığını biliyoruz. Şu anda da temel besin maddesi yumurta gündemlerinde. Dünyada artan emtia fiyatları ile ülkemizde artan döviz kuru maliyetlerimizi her geçen gün artırıyor. Güncel yumurta maliyetimiz 1,4 lira, satış fiyatımız ise 0,90 kuruş civarında. Yem, enerji, nakliye maliyetlerimiz düşmeden, bu şartlarda yumurta üretimi sürdürülemez. Yumurta stoklanamayan lakin her gün üretilen bir mal. Fiyatını sadece arz-talep belirler. Aksi olsaydı üretici hiç zarar etmezdi.”

“KARTEL OLUŞTURMA GİBİ BİR DURUMUN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKACAK”

Gaziantep YUM-BİR Başkanı Ömer Marakoğlu:

“Yumurta üreticileri olarak bir süredir zararına satış yapıyoruz. Maliyetlerimiz ciddi oranda artmış durumda. Rekabet Kurulu’nun soruşturması kapsamında önümüzdeki hafta geçmiş dönem fiyatlarına ilişkin bir rapor hazırlayıp, kurula sunacağız. Bunların sonucunda da kartel oluşturma gibi bir durumun olmadığı ortaya çıkacak.”

“VATANDAŞ 30’LU KOLİYİ 100 LİRAYA ALACAK”

Tavşanlı YUM-BİR Başkanı Kemal Öztürk:

“Yumurta üreticilerinin zararı son zamanlarda 4 kat arttı. Sektörde fiyatlar üzerinde bir anlaşma yapılarak tüketiciye daha yüksek fiyatla satış yapılması söz konusu olamaz. Eğer böyle bir anlaşma varsa niye ürettiğimiz yumurtayı zarar etmeyi göze alarak maliyetlerin altında satıyoruz. Yem ve enerji maliyetlerinde geldiğimiz nokta ortada. Üreticiler sürekli kümes kapatıp, tavukları kesime gönderip küçülüyor. Üreticilerimizin arkasındayız. Yumurta üreticileri batıyor. İflaslar ve sektörden çıkan firma sayısı artıyor. Piyasada yumurta tavuğu kalmayacak ve vatandaş 30’lu koliyi 100 liraya alacak. Savunmamızı yapacağız.”

“10 FİRMA” SEKTÖRE YÖN VEREMEZ”

Manisa YUM-BİR Başkanı Can Sağır:

“Bu gerçeği yansıtmıyor. Soruşturma sürecinin bir işleyişi var. Biz de kendimizi savunacağız. Birliklerin ve listede yer alan firmaların sektörü domine etmesi gibi bir durum yok. Türkiye’de şu an 600’den fazla üretici var. Bu kadar fazla üreticinin olduğu yerde 10 firma yumurta sektörüne yön veremez.”

“HAMMADDE FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ”

Has Tavuk Beyaz Et Genel Müdürü Şahin Aydemir:”

“Yumurtacılar ciddi zarar ediyor. Bu sebeple de yumurta kümeslerinin çoğu kesiliyor ve kapanıyor. Hammadde maliyetleri çok yükseldi ve bu şartlarda ayakta kalmaları her geçen gün zorluyor. Bugün herkes kendi gemisini kurtarmaya çalışıyor. Hiç kimsenin yanındakine bakacak, bir araya gelip işbirliği yapabilecek durumu yok.”

“ŞU AN BÜYÜK ZARARLAR EDİYORUZ, FİYATLARIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Kubatoğlu Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat:

“Açılan soruşturmayı doğru bulmuyoruz, zor bir dönemden geçen üreticinin küstürülmemesi gerekiyor. Yumurta üretiminin Türkiye’deki ekonomik değeri çok düşük. Bu nedenle yumurtanın kartelleşme grubuna girme şansı yok. Çorum’da ve ülke genelinde kartelleşme olması söz konusu değil. Eğer kartelleşme aranıyorsa yabancılaşmış gruplarda aranmalı. Türkiye’nin yumurta sektöründeki firmaların yüzde 99’u yerli ve milli üretici. Şu an büyük zararlar ediyoruz lakin hiç sesimiz çıkmıyor diye üreticilerin üzerine geliniyor. Çorum’da geçmişte 174 yumurta üreticisi varken şu anda sadece 24 tane kaldı. Üretici olarak, 3-5 ay veya yılbaşında yumurta üretiminin azalacağını ve yumurta fiyatının artacağını düşünüyorum.”

"ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumurta 100 lira olacak" haberi, 09 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 09 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumurta 100 lira olacak haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. ÜRETİM MALİYETİ 4 KAT ARTTI: 30’lu koli yumurta 100 lira olacak 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 18 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 16:13 ATM’lerde yeni dönem: Pazartesiden itibaren başlıyor
 2. 16:07 "Diamond Tema" hakkında yakalama kararı çıkartıldı!
 3. 15:59 Binlerce kiracı, 1 Temmuz'dan sonra evsiz kalabilir! Yüzde 60 zamma hazırlanın
 4. 15:59 Fenerbahçe'nin önemli oyuncusundan yönetimle ayrılık talebi geldi
 5. 15:58 Özel iki ismi işaret etti: MHP'den silahlı paylaşım geldi!
 6. 15:49 Ahu Tuğba hastaneye kaldırıldı, kızı dua istedi! Son durumu nasıl?
 7. 15:45 Ali Koç: Fenerbahçe çağı başlıyor demiştik!
 8. 15:40 Şanlıurfa’da yangın paniği yaşandı
 9. 15:35 Yolda terk edilmiş yeni doğan bebek mesaisi!
 10. 15:31 Yeşilçam oyuncusu Ahu Tuğba yeniden hastaneye kaldırıldı
 11. 15:28 Kira sözleşmelerinde yılda iki kez zam yapılabiliyor!
 12. 15:28 Pegasus Havayolları borçlanma aracı ihracı için SPK'ya başvuruda bulundu
 13. 15:17 Kaybolan keçilerini aramaya çıkan kişi ölü bulundu
 14. 15:12 Reza Zarrap'tan İddialara Ebru Gündeş'li Yanıt Geldi
 15. 15:11 Euro Bölgesi'nde enflasyon verileri, piyasa beklentileri doğrultusunda açıklandı
 16. 15:11 Japon arkeolog Kırıkkale'de Hitit İmparatorluğu'na ait 3 bin 300 senelik bir tablet buldu!
 17. 15:11 3-20 Temmuz arasında emeklilere 3 kere zam yapılacağı iddiası ortaya atıldı!
 18. 15:11 İkinci el otomobil piyasasında tek bir yaprak bile kımıldamıyor!
 19. 15:11 Garanti Bankası emekli promosyonunu güncelledi!
 20. 14:59 Premier Lig'de yeni sezon fikstürü ortaya çıktı
Ekonomi Haberleri