'Üst Akıl'la Suriye mutabakatı

'Üst Akıl'la Suriye mutabakatı

15 Temmuz'un ardından iktidarın darbeye destek vermekle suçladığı ABD'nin Genelkurmay Başkanı, yine darbenin merkezi üssü denilen İncirlik'te Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüştü. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada...

15 Temmuz'un ardından iktidarın darbeye destek vermekle suçladığı ABD'nin Genelkurmay Başkanı, yine darbenin merkezi üssü denilen İncirlik'te Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüştü. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada 'Suriye konusunda mutabakata varıldı' denildi.  

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar bugün ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Adana İncirlik'teki 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. DHA'nın haberine göre görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, PKK ve IŞİD olmak üzere Suriye ve Irak'taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği teyit edildiği belirtildi.
Görüşmede Genelkurmay Başkanı Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'a Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekatında, büyük bir başarı elde edildiğini aktardı. 

Akar, ayrıca Dunford'a güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanların geri dönmeye başladığını, El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrolün sağlandığını, arama/tarama faaliyetlerine geçildiğini, Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, IŞİD başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edileceğini, edilmesi gerektiğini, Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.
Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, PKK ve IŞİD'le mücadele konularında görüş birliği de teyit edildiği belirtildi.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem