Üst düzey bürokrat: Soylu'nun elinde Fahrettin Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar var

140journos'a konuşan ve ismini açıklamayan bir üst düzey Türk bürokrat, İçişleri Bakanı Soylu ile Sağlık Bakanı Koca arasında ciddi bir çekişme olduğunu öne sürdü. Bürokrat, "Soylu’nun elinde Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar" var dedi.

140journos, yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinin Türkiye’de yaşanan kısmıyla ilgili bir belgesel çekti. “Veba” başlıklı belgeselde, ismini açıklamak istemeyen ve bu nedenle söyledikleri bir dublör tarafından birebir canlandırılan bir üst düzey bürokratın çarpıcı iddiaları yer aldı.

"Soylu'nun elinde Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar var"

Bürokratın iddialarına göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında ciddi bir çekişme bulunuyor. Bürokrat, Soylu’nun elinde Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar olduğunu öne sürüyor. Bu dosyaların konusu ise Sağlık Bakanlığının verileri gizlemesi.

"Sağlık Bakanı kendi inisiyatifi ile sonuçları negatif olarak değerlendirdi"

Belgeselde konuşan Pittsburgh Üniversitesi McGowan Enstitüsü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ergin Koçyıldırım, Türkiye’de ilk vakanın 21 Ocak’ta görülmüş olabileceğine dikkat çekiyor. O dönem Bakan Koca’nın, “Şüpheli vaka, kendi isteği üzerine ülkesi Çin’e geri gönderildi” sözlerini hatırlatan Koçyıldırım, aslında bu kişinin testinin pozitif çıktığının söylendiğini aktarıyor. Konuya ilişkin Türk bürokratın açıklaması ise, "Ama burada enteresan bir şey oldu. Sağlık Bakanı kendi inisiyatifi ile bu testlerin sonuçlarını negatif olarak değerlendirmeye aldı. Ben Sağlık Bakanı'nın müthiş bir risk aldığını düşünüyorum" şeklinde oldu.

Akçeli işler var

İsmini açıklamayan bürokrat Soylu-Koca arasındaki çekişmeyle ilgili akçeli bir meseleden de bahsediyor. Bürokrat, “Ankara’da siyasetçilerin ticari bağlantıları var. Soylu ile kardeşi medikal sektöründe iş yapıyorlar bu arada anlayacağınız iki taraf arasındaki kavga çok büyük” ifadelerini kullanıyor.

BELGESELİN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler :