USTALIK ESERİ: Anaokulundan üniversiteye kadar eğitim masrafı 300 bin TL

USTALIK ESERİ: Anaokulundan üniversiteye kadar eğitim masrafı 300 bin TL

Yapılan bir araştırma, Türkiye'de bir çocuğun tüm eğitimini devlet okullarında tamamlamasının maliyetinin toplam 300 bin TL'yi bulduğunu ortaya koydu.

Çocuk, anaokulundan üniversiteye kadar özel okulda okursa adeta bir servete mal oluyor.

Eğitimin 'ücretsiz' olduğu Türkiye'de anaokulundan üniversite mezuniyetine kadar bir çocuğun tüm öğrenim hayatı devlet okullarında geçerse ailesine maliyeti bugünkü fiyatlarla 300 bin TL'yi buluyor. Eğer çocuk eğitim hayatı boyunca özel okullarda tamamlarsa ödenecek rakam 5 milyon TL'ye ulaşıyor.

Öğrencinin masrafı 5 bin lira

Avantajix adlı elektronik para ve ödeme hizmetleri firmasının araştırmasına göre, bir öğrencinin kitap, kırtasiye, kıyafetten oluşan ve her yıl yenilenen temel ihtiyaçları 2 bin 500-5 bin TL arasında değişiyor.

Temel ihtiyaçlara servis/yol parası, yemek, harçlık gibi diğer gereksinimler eklendiğinde yıllık eğitim maliyeti, hizmet ve ürün kalitesine göre 18 bin-35 bin TL arasında değişiyor.

Tamamı devlet okullarında geçen anaokulu, 12 yıllık zorunlu eğitim ve 4 yıllık üniversite eğitiminin aileye toplam maliyeti bugünkü fiyatlarla 300 bin TL'den başlıyor, 595 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Başka memlekette üniversite okumanın maliyeti: 100 bin lira

Öğrencinin üniversite eğitimini farklı bir ilde alması halinde; yurt, ev kirası, aylık harçlık gibi kalemlerden dolayı aile bütçesine 4 yıl için 100-400 bin TL arasında ilave yük biniyor.

Çocuklarını özel okullarda okutmak isteyen aileler ise ciddi bir serveti gözden çıkarmak zorunda.

Anaokulundan liseye özel okul ücretleri İstanbul'da servis ve yemek ücretleri ile birlikte 70-250 bin TL arasında değişiyor. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi diğer büyük illerde bu rakam 50-130 bin TL.

6 milyon lira

Vakıf üniversitelerinde yıllık ücretler 60-380 bin TL arasında değişiyor.

Anaokulundan üniversiteye tüm öğrenim hayatını en uygun fiyatlı özel okullarda geçiren bir öğrencinin ailesine maliyeti en az 1 milyon TL'yi buluyor.

Öğrenim hayatı pahalı okullarda geçen, tıp fakültesi gibi 6 yıllık bir üniversiteyi okuyan öğrenci için ise toplamda 5 milyon TL gibi bir servet ödemek gerekiyor.

Asgari ücret eğitimi karşılamıyor

Avantajix kurucu ortağı Güçlü Kayral, araştırmayı değerlendirirken, eğitimin pahalı ama yasal olarak zorunlu bir gereksinim olduğuna dikkati çekti.

Özel okullarda okuyan bir öğrencinin, ailesinin kendisi için yaptığı harcamayı çok uzun yıllar çalışarak karşılayabildiğini kaydeden Güçlü Kayral, "Pahalı okullarda okuyan bir öğrenci, üniversiteden mezun olduktan sonra 20 bin TL maaşlı bir işe girse, ailesinin kendisine yaptığı yatırımı ancak 20 yılda karşılayabiliyor. Asgari ücretle çalıştığında ise ömrü eğitim için kendisine harcanan parayı kazanmaya yetmiyor" ifadelerini kullandı.