USTALIK ESERİ: Yurttaşın borcu 1 trilyon 96 milyar liraya ulaştı

USTALIK ESERİ: Yurttaşın borcu 1 trilyon 96 milyar liraya ulaştı

Yurttaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu takibe düşmüş olanlar ile birlikte Nisan ayı itibarıyla 1 trilyon 96 milyar liraya ulaştı.

CHP Meclis grubu tarafından hazırlanan ekonomi raporuna göre, vatandaşların borcunun 854 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinden, 242 milyar lirasının ise kredi kartlarından kaynaklanıyor.

KREDİ KARTI BORÇLARINDA 3.3 MİLYON LİRALIK ARTIŞ

“Son hafta tüketici kredilerinde 9.8 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3.3 milyon liralık artış yaşandı. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 28.3 milyar lira düzeyine çıktı. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor.”

TOPLAM BORÇ 1 TRİLYON 154 MİLYAR

CHP’nin raporunda, vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 30.7 milyar TL, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunduğu; bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcun ise 1 trilyon 154 milyar liraya ulaştığı belirtildi.

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre bu yıl 1 Ocak–6 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 400 bin yeni dosya geldi. 2 milyon 522 bin dosya ise sonuçlandırılırken yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.6 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı son bir yılda 1 milyon 482 bin adet artarak 6 Mayıs itibarıyla 23 milyon 449 bine çıktı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi