Uzman çavuşun tecavüzüne uğrayan genç kadın yaşamını yitirdi!

Uzman çavuşun tecavüzüne uğrayan genç kadın yaşamını yitirdi!

Batman’da TSK'nın yüz karası bir uzman çavuş olan Musa O.’nun tecavüz ettiği ve bu yüzden 16 Temmuz’da intihar eden 18 yaşındaki İ.E, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Fail asker mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı bir köyde çobanlık yapan bir ailenin kızı İ.P.'nin uzman çavuş M.O. tarafından tecavüze uğradığı ve ateşli silah ile yaşamına son vermek istediği ileri sürülen İ.P., yaşanan olay sonrası Beşiri Devlet Hastanesi’ne ardından Batman'daki özel bir hastaneye kaldırılmıştı. İ.E., 16 Temmuz'dan bu yana tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

RAPORA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIŞTI

İ.E., intihara kalkışmadan önce bıraktığı mektubunda tecavüze uğradığını anlatmış, ailesinin şikayetiyle aynı gün gözaltına alınan uzman çavuş Orhan ifadesinde, İ.E. ile herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıklarını ileri sürmüştü. Fakat tecavüzü doğrulayan Adli Tıp Raporu gösterilmesi üzerine bu kez İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında "alkollü" olduğunu söylemişti. Soruşturma dosyasına 'gizlilik' kararı getirilen uzman çavuş, "nitelikli cinsel istismar" suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

NE OLMUŞTU?

İ.E.'nin ailesi hukuki destek alabilmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi'ne başvurdu. Ailenin talebi üzerine dernek tarafından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunarak soruşturma ve olay hakkında bilgi alma talebinde bulunmuştu. HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise, uzman çavuşun serbest bırakılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi ile Meclis gündemine taşımıştı. Yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanması soruşturma konusu olmuştu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama" fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatılmıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem